KKTC'deki üniversitelerde okuyan KKTC uyruklu öğrencilerin eğitim ve göç eğilimlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 160549
  2. Yazar: SEÇİL BESİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER AKKUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
11 ÖZET Göç, doğal veya sosyal koşullar nedeniyle, nüfusun yaşadığı yerden bir başka yere yerleşme hareketidir. Bu araştırmada, KKTC uyruklu olup, KKTC 'deki üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin, okudukları bölümü tercih ederken neleri göz önünde bulundurarak tercih yaptıkları, mezuniyet sonrasında iş bulamama durumunda veya daha iyi maddi koşullar sunulduğu taktirde ne derecede göçe eğilimli oldukları, KKTC'nin tarihsel süreç içinde, ekonomik ve siyasi değişiminin, yüksek öğretim sonrasında, gençlerin göçe eğilimlerini nasıl etkilediği ele alınmıştır. Bu araştırmanın amacı, KKTC üniversitelerinde okuyan KKTC uyruklu öğrencilerin, mezuniyet sonrasında ne derecede adadan göçe eğilimleri olduğunu araştırarak, böyle bir eğilim varsa, bunun üniversite eğitimi ile ilişkisini değerlendirmek ve KKTC gençliğini bilgilendirmektir. KKTC, kurulduğu günden beri her alanda gelişim ve değişim göstermektedir. Bu yüzden devletin işleyişi ve devamının sağlanmasında, birçok kurum gibi eğitimin de payı önemsenecek derecede büyüktür. Sosyolojik açıdan da bakılacak olursa, bu kurumların işleyişi bir sistemi meydana getirir. Sistemin parçalarından herhangi birinde meydana gelen bozulma, aksaklık giderilmezse diğer parçalara yansır ve sistemin düzenli işleyişine engel olur. Hatta sistemin yok olmasına bile neden olabilir. Araştırmada veri toplama tekniği olarak ölçek kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini KKTC üniversitelerinde okuyan, KKTC uyruklu öğrenciler oluşturmaktadır.Ill Araştırmanın örneklemi, 100 tanesi Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde, 100 tanesi de Yakın Doğu Üniversitesi'nde okuyan 3. ve 4. sınıf KKTC uyruklu toplam 200 öğrenciden oluşmaktadır. Uygulama sonucunda elde edilen sayısal veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Cinsiyete göre ölçek puan ortalamaları, erkeklerde, kızlara göre daha düşük çıkmıştır. Üniversiteye göre ölçek puan ortalamaları, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde, Yakın Doğu Üniversitesi 'ne göre daha yüksek çıkmıştır. Öğrencilerde cinsiyetle, göçü göze alarak ilgi duyduğu alanda eğitim görme eğilimleri arasında anlamlı bir ilişki vardır. Buna göre kızların erkeklere oranla, göçü göze alarak ilgi duydukları alanda eğitim görme eğilimleri daha yüksektir. Okunan üniversite ile, bölüm tercihi yapmadan önce iş imkânlarım araştırmak arasında anlamlı bir ilişkiden söz edebiliriz. Buna göre Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin, Yakın Doğu Üniversitesi öğrencilerine göre daha büyük bir kısmının, bölüm tercihi yapmadan önce iş imkânlarını araştırarak tercih yaptıklarını söyleyebiliriz. Ancak yine de Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin daha fazla göçe eğilimli oldukları saptanmıştır. KKTC'de, üniversite düzeyi meslek seçiminde, yönlendirmedeki yetersizlik, belli alanlarda yoğunlaşmaya neden olmakta, bu da işsizlik sorununu pekiştirmektedir. Bir başka deyişle üniversite mezunu işsizlerin sayışım arttırmaktadır. Dolayısıyla öğrencilerde, eğitimleri sonrasında iş bulamama oranı arttıkça, göç eğilimi de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Migration is a settlement movement of the population from their places to other places. In this research, the preferences to study and the inclinations to immigration of the students who are educating at the universities in the TRNC (Turkish Republic of Northern Cyprus) and within the historical process, how economic and political changes influance the young generation to immigrate after graduation were investigated. The aim of this research is to investigate how much Turkish Cypriot students incline to migrate, and to evaluate the relation between the inclination to migrate from the island and the university education, if there is any. Since its establishment, the TRNC shows development and changes nearly in all arenas. Because of this, the share of the education is big as other associations. Sociologically, these associations are the cause of a system. When one part of the system damaged and can not be removed, it reflects to other parts and prevents the work of the system. Even it causes the system to dissappear. In this research, the scale is used as the technique in collecting data. The universe of the research is the Turkish Cypriot students studying at the universities in the TRNC. The sample of the research is constituted from total 200 Turkish Cypriot students, 100 from Eastern Mediterranean University and 100 from Near East University. Numerical datas have been analyzaed by using SPSS package program.According to the sex, male scale points average is resulted lower than female scale points average. According to the universities, scale point average of Eastern Mediterranean University is resulted higher than Near East University's average. We can talk about the relation between sex and the preferences to study in a program of his/her interest by venturing to migrate. In this respect, female's preferences to study in a program of her interest is resulted higher than male's preferences. We can talk about the relation between university and investigation of job opportunities before prefering a program. In comparison to Near East University, more students from Eastern Mediterranean University is investigating job opportunities before prefering a program. But, it is determined that students from Eastern Mediterranean University are more inclined to migrate. In TRNC, the lack of guiding students in prefering profession causes intensive in certain fields. In other words, it increases the number of unemployed graduates. Conseqently, inclination to immigration is increasing when the ratio of unemployment increases.