İlköğretim ikinci kademe (6,7,8. sınıflar) Türkçe dersinde drama yönteminin çocukların dil ve anlatım becerilerine katkısı
The contribution of drama method to students' language and explanation ability in Turkish class in primary school (6,7,8. grades)
  1. Tez No: 160547
  2. Yazar: BİLSEN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GIYASETTİN AYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim ikinci kademe (6, 7, 8. sınıflar) Türkçe derslerinde drama yönteminin kullanımı ve bu yöntemin çocukların dil ve anlatım becerilerine katkısı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada eğitim ve öğretimde kullanılan yöntem ve teknikler, dramanın eğitim ve öğretim yöntemi olarak kullanımı, drama kavramının ortaya çıkışı ve gelişimi, dramanın tanımı, kullanıldığı alanlar, Türkçe Programı' nda dramanın yeri, dramanın çocuk eğitimine sağladığı yararlar, drama çalışmalarında göz önünde bulundurulması gereken kurallar, cîramada liderin önemi ve sorumlulukları, Türkçe öğretiminde dramanm yeri ve önemi, drama hakkında öğretmen görüşleri konularına değinilmiştir. Drama yönteminin Türkçe derslerinde kullanılmasıyla başarı oranının artıp artmadığını belirlemek amacıyla random yoluyla seçilen Köstence İlköğretim Okulu 6, 7, 8. sınıf öğrencilerine testler uygulanmış, bu testlerin sonuçlan değerlendirilmiş ve drama yöntemiyle işlenen Türkçe dersinin diğer yöntemlerle işlenen Türkçe dersine oranla daha başarılı olduğu sonucu elde edilmiştir. Anket ve testlerin sonuçlan bulgular ve yorum kısmında değerlendirilmiştir. İlköğretim ikinci kademe Türkçe derslerinde drama yönteminin uygulanmasında karşılaşılan eksiklik ve aksaklıkların sebepleri ve bunların giderilmesi için gerekenler sonuç ve öneriler kısmında sunulmuştur.11 Araştırmada ayrıca ilköğretim ikinci kademe Türkçe öğretmenlerinin uygulayabileceği drama örneklerine ve ilköğretim okulları seçmeli drama dersi programına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this research, usage of drama method in Turkish lessons for the second level of primary school education (6, 7, 8. classes) and the benefits of this method in the language and communication skills are tried to be detected. In the research, the methods and techniques that is applied for education and teaching, the usage of drama as a method of education and teaching, the place of drama in the Turkish Lesson Program, the benefits of drama for the child education, the rules that should be obeyed in the drama studies, the importance and responsibilities of the leader, the place and importance of drama in Turkish lesson and the concerns of teachers about drama are examined. In order to determine the ratio of success about the usage of drama method in Turkish lessons, Köstence Primary School was chosen as random and some tests were applied for the second level (6, 7, 8. classes) of Köstence Primary School. The results of the tests were assessed and the result is that the Turkish lessons taught by drama method have more successful results than the Turkish lessons taught by other methods. The results of surveys and tests are assessed in the section of hypothesis and interpretations. In the Turkish lessons of the second level of primary schools, the reasons of deficiencies and errors in the application of drama method and the needs for correcting these errors are presented in the section of results and suggestions.IV Moreover, in this research, the instances of drama are applied by the teachers of Turkish lessons in the second level of primary school and the program of elective drama lessons are implied for the primary schools.