Elektronik ticaret ve vergilendirilmesi
Electronic commerce and taxation
- Tez No: 160576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
21. yüzyılı yaşayan dünyamızda bilgiye dayalı pek çok teknolojik ve sosyal gelişmeler oluyor. Geçmişte“bilgisayar çocuğu”olarak ifade edilen çocuklar, günümüzde“internet çocuğu”diye adlandırılmakta ve dünya sonu nereye varacağı belli olmayan bir yöne doğru gitmektedir. Dünyanın küreselleşme bağlanımda geldiği noktada internet ve elektronik ticaret, bu sürece önemli katkılar sağlamış, farklı bir anlam katmıştır. Küreselleşmenin tipik bir özelliği olan, mal ve hizmetin küresel hareketinin internet ve elektronik ticaretle birlikte farklı bir boyut kazandığı şüphesizdir. Dünyayı milyonlarca kişiden oluşan tek bir pazar olarak gören eski anlayış; yerini tek kişiden oluşan milyonlarca pazar anlayışına bırakmıştır. Hayatımıza yepyeni kavramlar girmiş, bu kavramlar yaşantımızı değiştirmiş, kısaca bu yeni dünya bütün unsurlarıyla iliklerimize işlemiştir. Elektronik ticaretin barındırdığı farklılıklar özellikle vergileme alanında ortaya çıkmaktadır. Mevcut vergisel hukuk kuralları ise bu farklılıkları yorumlamakta yetersiz kalmaktadır. Hem bu konuda gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde tam anlamıyla bir kavram ve hukuk birliği yoktur. Öte yandan ek kuralların konulması ise olumsuz sonuçların doğmasına neden olabilecektir. Bu yüzden ulusal ve uluslararası kuruluşlar bekle gör politikasına göre hareket etmektedir. Bununla birlikte çeşitli ülkelerde özellikle ABD'de ulusal düzeyde bazı çalışmalar yapılmaktadır. İnternetin uluslararası boyutu düşünüldüğünde çalışmaların daha çok uluslararası düzeyde yapılmasının daha çok fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Ülkemiz de geriden gelmenin avantajlarını kullanarak çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar, dünyanın geldiği noktada çok gerilerde kalsa da ilerisi için ümit vericidir.
Özet (Çeviri)
It happens many technological and social develops based on information in our world, living 21. century. In the moment the children that called like“net child”, has just called like“computer child”in the past, and the world is going forward to unknown“there”which a place that is no information about the end. Internet and e-commerce helped and re-meaned the point which had come in the globalization period of our world. It is certain that internet and e-commerce add a different dimension to the global movement of goods and service which are the typical features of globalization. The old mind that says the world is a market which is formed by millions people changed with the new mind says that millions market which are formed by one person. Brand-new concepts had come to our life and this concepts changed our lifes, briefly this new world affect us deeply with all of its elements. The difference, contained by the e-commerce is especially come out on the taxation areas. Current tax rules is unable to comment this difference. And also there is not any agreement in consept and law weather national or international level in this topic. At the same time ading new rules can causes negative results. Therefore national and international organizations move by the“wait and see”politics. However, there are some works in national level made by several countries, especially USA. When the international dimension of internet is thought it can be said that making works in international level obtains more benefit. Our country is making several works too, with using the advantages of coming from back. This works are at the back of the point which world became, however these works give us hope for future.