Damla sulama sistemi ile uygulanan gübreleme programının sera domatesinde gelişmeye ve besin maddesi alınımına etkisi
  1. Tez No: 16059
  2. Yazar: TÜLİN PEKCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HABİL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ABSTRAK Bu araştırma Antalya-Kumluca ' da üretici serasında yapılmış tır. Denemede damla sulama sistemi ile domates bitkisinin gelişme dönemi ne göre farklı gübre programı uygulanmıştır. Domates bitkisinin 8 fark lı gelişme döneminde sap, yaprak ve meyve örnekleri alınarak analizi yapılmıştır. Araştırmanın ana amacı; domates bitkisinin kaldırmış olduğu bitki besin maddesi miktarını belirlemektedir. Dekardan 5554.8 kg doma tes ürünü ile 15.16 kg N, 4.96 kg P 0,32.52 kg K.O, 4.48 kg MgO ve 2 5 c. 29.13 kg CaO kaldırıldığı tesbit edilmiştir. Bunlara ilave olarak bitki nin kaldırdığı Na,Fe,Zn,Mn ve Cu miktarları da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was conducted in a grower glasshouse in Antalya-Kumluca. Different fertilizer programmes were applied at various growth stages of tomato plants via a trickle irrigation system. Stem, leaf and fruit samples were taken from the tomato plants at different growth stages. The aim of the research, was to determine the nutrient uptake of tomato plants, with a yield of 5554.8 kg/da, Nitrogen, Phosphorus, Potassium, Magnesium and Calcium uptake of plants were found to be 15.16 kg, 4.96 kg, 35.52 kg, 4.48 kg and 29.13 kg per decar respectivelly. In addition to above mentioned nutrients, Na,Fe,Mn,Zn and Cu uptake of tomato plants were also deter mined.