İngilizce derslerinde anlam ve biçim odaklılık çerçevesinde öğretmenlerin izledikleri yanlış düzeltim yolları ve bunların öğrencileri etkileme biçimi
Teachers' error correction techniques in meaning and form focused English lessons and their reflections on students
- Tez No: 160626
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
oz Yabancı dil öğretiminde yanlış ve yanlış düzeltiminin önemli bir rolü vardır. İkinci dil edinim yaklaşımları çerçevesinde ortaya atılan aradil gelişiminin öğrenmeyi olumlu yönde etkilediği görülmektedir. Bu nedenle aradil gelişim sürecinde yanlış düzeltimi büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmada öncelikle İngilizce derslerinde anlam ve biçim odaklılık çerçevesinde öğretmenlerin izledikleri yanlış düzeltim yollarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ikinci amacı bu düzeltim yollarının kaydı yapılan derslerdeki öğrenciler üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 2004-2005 eğitim ve öğretim yılında İstanbul'da bir özel okulun hazırlık ve altıncı sınıflarında ders veren dört öğretmen ile görüşme yapılarak, onların eğitim ve meslek yaşantıları ile ilgili bilgiler toplanmış, ardından derslerinde ses kayıtlan yapılmıştır. Yapılan ses kayıtlan çeviri yazıya dönüştürülmüştür. Öğretmenlerle yapılan görüşmelerin ardından, öğrenciler de görüşmeler yapılarak, onların yanlış düzeltimi ile ilgili duygu ve düşünceleri alınmıştır. Yürütülmekte olan çalışma ile elde edilen verinin değerlendirilmesi sonucunda öğretmenlerin yanlış düzeltim yollarının öğrencilerin yabancı dil gelişimlerini önemli derecede etkilediği ve öğrencilerin bu konuda duyarlı olabildikleri belirlenmiştir. Öğretmenlerin geçmiş öğretim deneyimlerinin, onların kullanacakları yanlış düzeltim yollarım belirlemede önemli bir etken olduğu ortaya çıkmıştır. Anlam ve biçim odaklılık çerçevesinde incelenen yanlış düzeltim yollarının, öğretmenlerin inançları doğrultusunda belirlendiği görülmüştür. Ayrca öğretmenlerin öğrencilerini ve onların yaptıkları yanlışları tanıyarak, yanlış düzeltimini öğrencilerin gereksinimleri doğrultusunda gerçekleştirmesinin önemi de ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Errors and error correction have a significant role in foreign language teaching. It has been observed that interlanguage development which has been brought up within second language acquisition studies has a positive effect in learning a foreign language. Therefore error correction has a great importance in the process of interlanguage development. In this research study, it has been mainly aimed to identify the error correction methods of language teachers within meaning and form-focused lessons. The second aim is to look for the effects of these correction methods on the students who have been participating in the recorded lessons. To be able to achieve this aim, first, four teachers giving lessons in the sixth and prep classes of a private school in Istanbul during 2004-2005 academic years were interviewed to gather information about their educational backgrounds and teaching experiences, and then their lessons were recorded. The audio recordings were transcribed. Then a follow-up interview was conducted with each student to support the findings of the research on the students' feelings and thoughts about error correction. As an outcome of the evaluation of this research through the data obtained, it was revealed that, teachers' error correction methods had a much more significant influence on students' interlanguage development and that students could be much sensitive about correction types. It has come out that the previous teaching experiences of the teachers have been an important factor to determine their choice of error correction methods. According to the ongoing study which has been based on the meaning and form-focused frames, it can be observed that regardless from the aim of the lesson, teachers prefer the error correction types related to their own beliefs. The importance of a teacher's identifying his students and realizing the error correction process in the direction of their needs has emerged as well. u