İlköğretim birinci kademe öğrencilerinde ders teftişi kaygısı Van ili merkezi örneği
The anxiety of course inspection in pupils (Van example)
- Tez No: 160654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
V. BOLUM 5. ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın özeti, sonuçlan ve sonuçlar doğrultusunda geliştirilen öneriler yer almaktadır. 5.1. ÖZET Bu araştırma, ilköğretim okulu birinci kademe öğrencilerinin ders teftişi sırasında yaşadıkları durumluk kaygı düzeyini incelemek ve durumluk kaygı düzeyinde hangi değişkenlerin farklılığa neden olduğunu tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Van ili merkezindeki ilköğretim okullarında okuyan 4. ve 5. sınıf öğrencileri üzerinde yürütülmüştür. Bu amaçla kurulan araştırma örneklemi 385 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, çocuk ve ailesi hakkında bilgi edinmek amacıyla hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve öğrencilerin durumluk kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla da“Çocuklar için Durumluk Kaygı Ölçeği”uygulanmıştır. Öğrencilerin durumluk kaygı düzeyinde bazı değişkenlerin farklılığa yol açıp açmadığını belirlemek amacıyla tek yönlü varyans analizi ve t testi yapılmıştır. Varyans analizi sonuçlarına göre ortalamalar arası farklılığın anlamlı olması durumunda, farklılığın bağımsız değişkenin hangi gruplarından kaynaklandığının bulunması amacıyla Tukey HSD, LSD ve U testleri yapılmıştır. Gruplar arasında sayısal olarak büyük farklılıkların olduğu durumlarda non- parametrik yöntemlerden Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Öğrencilerin bulundukları eğitim bölgeleri, okudukları okullar, yaş ve cinsiyetlerine göre dağılımlarını içeren istatistiksel bilgiler ve analiz sonuçlan tablolar halinde gösterilmiştir.Öğrencilerin teftiş sırasındaki durumluk kaygı düzeyinde yaş, baba öğrenim durumu, anne öğrenim durumu, kardeş sayısı, yaşamları evin tipi, çalışma odasının varlığı ve ailenin aylık kazancı, baba mesleği, evdeki kişi sayısı, oda sayısı ve anne- babanın dayak atması değişkenlerinin istatistiksel olarak önemli bir farklılığa neden olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet, sınıf, anne mesleği, ev durumu ve motorlu taşıta sahip olma değişkenleri ile durumluk kaygı düzeyi arasında istatistiksel açıdan önemli bir fark bulunamamıştır. Anne davranışı ile durumluk kaygı arasında, annelerinden çok yumuşak veya sevecen davranışlar gören öğrencilerin durumluk kaygı düzeyinin düşük, çok sert davranışlar gördüklerini ifade eden öğrencilerin ise daha yüksek olduğu bulunmuştur. Babalarının davranışına göre kaygı düzeyi en yüksek grup, babalarının kendilerine çok sert davrandığını, en düşük grup ise babalarının kendilerine çok yumuşak davrandığını ifade eden öğrencilerdir. Öğretmenin, çocuğa dayak armasına göre kaygı düzeyi en yüksek grup öğretmenleri tarafından hemen her gün dövüldüğünü ifade eden öğrencilerdir. Öğretmen davranışı ile durumluk kaygı düzeyi arasında ise durumluk kaygının öğretmenlerin çok sert davrandığı öğrencilerde diğer gruplara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda eğitimcilere ve konuyla ilgili araştırmacılara rehberlik etmek amacıyla bazı öneriler getirilmiştir. 5.2. SONUÇLAR 2003-2004 eğitim öğretim yılında Van ili merkezindeki ilköğretim okullarında okuyan birinci kademe öğrencilerinde ders teftişi sırasındaki durumluk kaygı düzeyini saptamak ve durumluk kaygı düzeyinde hangi değişkenlerin etkili olduğunu belirlemek amacıyla yapılan bu araştırma sonucunda, teftiş sırasında öğrencilerin yaşadığı durumluk kaygı düzeyi ortalaması 47.34 olarak bulunmuştur, (ss: 4.69) ve şu sonuçlar tespit edilmiştir. 1- Yaş, durumluk kaygı düzeyini önemli ölçüde etkilemektedir. Örneklem grubunu oluşturan öğrencilerin yaşlan ile durumluk kaygı düzeyi arasında istatistiksel yönden anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bu ilişkinin 10 veya daha
Özet (Çeviri)
93 ABSTRACT This research has been made to examine first grade elementary school students' situation anxiety level they have during lesson investigation and to determine which variables cause disparity on situation anxiety level. The research has been made upon 4th and 5th class students who study at Elementary schools in Van city center. The research example that established with this aim consists of 385 students. As means of Information collection,“Personal Information Form”prepared with the aim of getting information about the child and his/her family and“Situation Anxiety Scale For Children”with the aim of determining situation anxiety level of children have been applied. One - way variance analysis has been made in order to determine some variables' causing or not causing disparity on situation anxiety level of students. As a result of this analysis on condition of disparity's being meaningfull between averages, Tukey HSD, LSD and U tests have been applied in order to find from which groups of independent variable the disparity arise from. Statistical information and analysis results including education regions that students live, schools that they study, dispersions according to their age and sex have been shown as schedules. It has been determined that during investigation on situation anxiety level, variables of age, father's education level, mother's education level, number of sibling, type of home they live, existence of studying room, monthly income of the family, father's job number of the family members, number of the rooms, mother's - father's beating the child cause important statistical disparity. Important statistical difference could not found between situation anxiety level and variables of sex, class, mother's job, situation of home, own motor - vehicle, mother's behaviour, father's behaviour, teacher's beating, teacher's behaviour. It has been determined that there is unimportant statistical relation between situation anxiety level and variables of father's job, number of the people at home, number of the room at home.94 In the direction of these results with the aim of guiding educators and researchers concerned the subject some proposals have been made.