Türk emniyet sisteminin yeniden yapılandırılması sorunsalına kamusal güvenlik konsepti bağlamında katılımcı finans modeliyle yaklaşım
Approach to restructuring problematic of the Turkish police system witht the porticipahing finance model, context at the public secruty concept
- Tez No: 160687
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
ÖZET \ Osmanlı Devletinden bu yana Türk Polis Teşkilatı'nın gelişme evrimini incelediğimizde, teşkilatın yaralarına merhem olacağı inancı ile yapılan çoğu çalışmanın ve değişikliğin bir faydasını göremeyen teşkilat üyeleri, zaman içersinde verdikleri hizmetin önemini bile unutarak kangren haline gelen sorunlarının çözülmesinden ümidini kesmiştir. Yapılan tüm iyileştirmeler, personelin daha verimli çalışması, suç oranlarının azaltılması, eğitim seviyesinin yükseltilerek toplam kalitenin arttırılması, çalışma koşullarının fiziki açıdan düzeltilmesi, personelin özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesi vs. gibi hedeflere ulaşmak için yapılmıştır. Ancak yapılan tüm yeni uygulamalar teşkilatın sorunlarının çözmediği gibi, yeniden yapılandırmanın radikal değişikliğini teşkilat içerisinde hissettirememiştir. Çalışmanın amacı; güvenlik hizmeti üreten Türk Emniyet Teşkilatı'nın bu hizmetinin piyasa fiyatını hesaplayarak, döner sermaye kapsamında elde edebileceği gelirler toplamının %10'luk kısmını personele ikramiye, %10'luk kısmım teşkilatın fiziki koşullarını güçlendirmek için kurulan havuza, kalının da bütçeye aktarılmasını öngören bir katılımcı fınans modeli ortaya koymaktır. Çalışmada öngörülen katılımcı finans modeli varsayımı ile birlikte, Türk Emniyet Teşkilatı'nda yeni bir finanssal yapılandırmanın nasıl oluşturulacağı, bu yeni modele neden ihtiyaç duyulduğu, teşkilatın ahlaki, idari, adli ve ekonomik yapısına ne tür katkılarının olabileceğinin irdelenmesinin yam sıra, personelin performansının arttırılması, görevine motive edilmesi, rüşvet ve yolsuzluğun azaltılması, AB ve uluslararası standartların kazandırılması hedefleri de bulunmaktadır. Teşkilatın fiziki kuvvetlendirilmesi, personelin motivasyonunun ve performansının arttırılması, güvenlik üretim süreçlerinin yeniden yapılandırılması, yolsuzluğun ve rüşvetin önlenmesi, uluslararası standartlara uygun güvenlik hizmetinin verilmesi ve Türk Polis Teşkilatı'nın AB standardına uygun hale getirilmesi katkısının tartışılması bu tezin temel amaçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT \ As we studied the developing' phase of the police force since the Ottoman Empire we found out that the most efforts and changes which were deemed as a remedy to the annoyances of force turned out to be useless utterly. The members of the Force have ceased to hope that the problems which have been entangled seriously in time would be worked out even they ignored their services. Ali the reforms which have been performed aiming at the productive working of the stuff, decreasing the rate of offenses, increasing the height of quality by reforming the education, smoothing of the working conditions physically, improving the rights of the personnel properly and socially ete. However, all the new practices have been failed to solve the problems as well as they have been unable to make themselves aware of the radical changes in the organization. The objective of the study is to set up a participating model projecting that1 % 10 of the aggregate income gained by revolving fund should be assigned to the personnel as a bonus, % 10 to the pool devised by the aim of improving the physical conditions in the organization and the remaining to the budget by calculating the market value of the police force. Together with the participating finance model the study also investigated the possibility of the financial restructuring in the organization, the rationale of the new model, and the participation of the restructure to the ethical, administrative, judicial and economical properties as well as promoting the stuff performance, motivation, decreasing the bribes and corruption and acquiring EU and International standards. The topics of strengthening the Force physically, promotion the stuff motivation and performances, restructuring the security production processes, failing bribes and corruption, securing safety services pursuant to the international standards and to restructure Turkish Police Force according to the EU standards are the main points of the study.