İşe yeni alınan personelin oryantasyon eğitimi ve bankacılık sektöründe bir araştırma
  1. Tez No: 160690
  2. Yazar: ASLI KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
VI T.C. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTİÜSÜ SİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ ANA BİLİM DALI İŞE YENİ ALINAN PERSONELİN ORYANTASYON EĞİTİMİ VE BANKACILIK SEKTÖRÜNDE BİR ARAŞTIRMA ÖZET Bu çalışmanın amacı; yeni işe giren personelin hem performansını arttırması hem de işe uyum sağlamasında, iyi planlanmış bîr oryantasyon sürecinin yapabileceği katkıları göstermektir. İşe alım sürecinin doğurmuş olduğu maddi ve zaman maliyetinin azaltılması, yapılan oryantasyon çalışmasının verimliliğe olan katkısı ile çalışmakta olan personelde oluşabilecek olan işletme ile ilgili soru işaretlerinin giderilmesi için uygulanmakta olan oryantasyon programı incelenmiştir. Tüm bu çalışmaların sonunda şu sonuca varılmıştır: İyi yapılandırılmış bir oryantasyon programı işte kalıcılığı artırmakta, yeni işe giren personelin adaptasyonunu kolaylaştırmakta, mevcut çalışanların da motivasyonu üzerinde pozitif etki yaratmaktadır. Tezi Hazırlayan : Aslı KAN Tez Danışmanı : Prof. Dr. Nurullah GENÇ Tez Kabul Tarih ve No : 22/06/2005- 2005/15 Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Nurullah GENÇ Prof. Dr. Nihat ERDOĞMUŞ Doç. Dr. Mustafa KOKSAL T.C.
Özet (Çeviri)
vıı KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTİÜSÜ SİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ ANA BİLİM DALI ORIENTATION TRAINING OF NEW HIRED EMPLOYEE AND A RESEARCH IN THE BANKING SECTOR ABSTRACT Aim of this thesis is to show the importance of orientation process especially for newly hired employees and the value added by well- designed orientation programs on both adaptation and good performance. Also, the steps to be followed before beginning the job for the incumbent to perform better are shown. Else, the design of orientation programme is questioned which helps firms to decrease the costs of hiring new employees due high turnover ratios, increase efficiency at work and to overcome the problems of employees. As a result, we have reached the conclusion that well designed oriantation programmmes have positive effect on both adaptation process of beginners and motivation of all employees. Tezi Hazırlayan : Aslı KAN Tez Danışmanı : Prof. Dr. Nurullah GENÇ Tez Kabul Tarih ve No : 22/06/2005- 2005/15 Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Nurullah GENÇ Prof. Dr. Nihat ERDO?MUŞ Doç. Dr. Mustafa KOKSAL