Stratejik yönetimin dönüştürücü liderlik modeli ile ilişkisi
The relation of strategical managament with the model of transformational leadership
  1. Tez No: 160729
  2. Yazar: BURAK TEMİZÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez çalışmasında, stratejik yönetimin dönüştürücü liderlik modeliyle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada, yönetim ve liderlik kavramları üzerinde durulmaktadır. Yakın geçmişin yönetim ve liderlik anlayışları kısaca anlatılmış, yönetim, lider ve liderlik kavramları incelenmiştir. Ayrıca, yönetim ve liderlik ilişkisi irdelenmiş, yönetici ile lider arasındaki farklar açıklanmıştır. Günümüzün revaçtaki bakış açısı lider yöneticilik kavramı üzerinde durulmuştur. Lider ve liderlik ile ilgili esaslar ele alınmıştır. Başarılı bir liderin taşıması gereken özellikler, fonksiyonları ve etkin bir lider olabilmek için sahip olunması gereken ilkeler araştırılmıştır. Dönüştürücü liderliğin daha iyi anlaşılması amacıyla liderlik davranış tarzları incelenmiştir. Liderliğin gelecekteki konumu üzerine incelemeler yapılmış, başarılı bir liderden beklenen görevlere yer verilmiştir. Gelecekte hakim olacak liderlik anlayışı olan dönüştürücü liderlik ve stratejik yönetim ayrı bölümler halinde incelenmiş, çalışmanın son bölümde ise stratejik yönetim ve dönüştürücü liderlik ilişkisi ele alınarak araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been aimed to search the relationship between strategical management and the transformational leadership model. In this study, it has been mentioned concept of management and leadership. Comprehension of intelegence of management and leadership has been expressed in near past and concepts of leader, leadership and management have been inspected. Besides, it has been examined relevance of management and leadership and explained differences between manager and leader. The present point of view of leader management concept have been focused on. The principles of leader and leadership have been dealed. The features of succesful leader, his functions and his principles to become an active leader have been searched. It has been inspected the manners of leadership behaviour to understand transformation leadership beter. Researchs about the position of leadership in the future have been done and duties with are expected from a succesful leader have been discussed. Transformational leadership and strategical managament with will dominate the future have been examined in different chapter, m the last chapter of the study, the relation between strategical managament and transformational leadership have been touched on and the research has been completed.