Gelişmekte olan ülkelerin kalkınma çabaları bağlamında Dünya Bankası
The World Bank in terms of development efforts of developing countries
- Tez No: 160732
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisini kapsayan gelişmekte olan ülkelerin kalkınma sorunu, uluslararası politik iktisadın önemli bir konusu olma vasfım sürdürmektedir. Deneyimler İktisadi kalkınmanın karmaşık bir süreç olduğunu, farklı ekonomik, sosyal, tarihsel birikime sahip gelişmekte olan ülkelerin hepsi için geçerli tek gelişme yolundan söz etmenin mümkün olmadığım göstermektedir. Kalkınma sorununun önemli bir unsuru teknik ve finansal destektir. II. Dünya Savaşı'nın hemen sonunda Avrupa'nın yeniden imarına önemli katkılar sağlayan IBRD ve ona eklemlenen IDA, IFC gibi kuruluşlarla yaygın olarak Dünya Bankası şeklinde anılan küresel kurum, zamanla gelişmekte olan ülkelere teknik ve finansal destek sağlama misyonuna ağırlık vermiştir. Onlarca ülkeye yüzlerce projeye sağladığı desteğe rağmen Dünya Bankası Grubu'nun, temel amaçları bağlanımda beklenen performansı göstermediği gözlenmekte, bu yüzden eleştirilmektedir. Gelişmekte olan ülkelerin kalkınma çabaları çerçevesinde Dünya Bankası Grubu'nun rolünü değerlendirmeyi amaçlayan bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. I. Bölüm' de gelişmekte olan ülkelerin özellikleri ve kalkınma çabalarının zorluklan ele alınmakta; II. Bölüm' de Dünya Bankası Grubu'nun örgüt yapısı ve işleyişi incelenmekte ve performansı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Economic development issue of developing nations covering more than two thirds of world population is still an important part of international political economy. Experiences indicate that development is a complex process and it is not quite possible to talk about a unique way of development for all nations with different economic, social and historical backgrounds. An important element of development is technical and financial support. IBRD as a global financial institution set up originally to contribute reconstruction of Europe fallowing the World War II with its side organizations like IDA, IFC, etc began to provide technical and financial support for developing countries, later. Despite the huge amount of financial sources it provided the WB Group has been critisized because of poor performance. This study whose main objective is to evaluate the role of WB Group, in terms of development efforts of developing countries, consists of two sections. Section I deals with basic characteristics of developing economies and obstacles of development. Section II examines the organizational structure and activities of the World Bank Group and evaluates its performance.