İç borçlanma politikalarının Türk finansal piyasalarına etkileri
Domestic debt policy effects on Turkish financial markets
  1. Tez No: 160735
  2. Yazar: FEYZA ATAYAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN RODOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
V İÇ BORÇLANMA POLİTİKALARININ TÜRK FİNANSAL PİYASALARINA ETKİLERİ ÖZET Devletin olağan ve olağandışı giderlerini karşılayabilmek,veya yeni yatırımlarda, bulunabilmek için çok büyük harcamalar yapması gerekmektedir. Devletin yapmış olduğu harcamaların, kamu gelirlerini geçtiği durumlarda bütçe açıklarının ortaya çıktığı görülmektedir ki bunların da giderilmesi için devletin çeşitli finansal yöntemlere başvurması gerekmektedir. Bu çalışmada devletin başvurmuş olduğu finansal yöntemlerden biri olan iç borçlanma konusuna değrtilmiştir. İlk olarak iç borçların zorlama unsuruna göre sımflandınlması, iç borçlara neden gereksinim duyulduğu ve bu borçların hangi kaynaklardan alındığına değinilmektedir. Sonraki bölümde ise Türkiye'de meydana gelen ekonomik krizler ve bunların giderilmesi için alman kararlar üzerinde duralmaktadır. Alman kararlara bağlı olarak da iç borçların gelişimi üzerinde durulmakta ve verilerle analiz edilmektedir. Son olarak da iç borçlanma politikalannm finansal piyasalar üzerindeki etkileri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
VI DOMESTIC DEBT POLICY & EFFECTS ON TURKISH FINANCIAL MARKETS ABSTRACT The government bas to make huge amount expenditure in order to meet normal & abnormal expenses or new investments. In case of expenditure increasing versus income, this situation is called“budget deficit”and government has to use various financial instruments to cover it. In this study, Internal debt which is the part of financial instruments has been investigated. First, internal debt classification, reasons of debt requirement and resources of debt have been examined. Secondly, Economic Crisis in Turkey and taken decisions in order to prevent crisis have been deeply investigated. Regarding decisions, internal debt progress has been monitored & data analysis has been realized. Finally, Internal debt policy and its effects on financial markets have been studied on.