Kamu örgütlerinde toplam kalite yönetimi uygulamaları: Teorik çerçeve ve Kocaeli Emniyet Müdürlüğü örneği
Applications of total quality management in public organization: Theoretic frame and sample of Kocaeli Security Director
  1. Tez No: 160765
  2. Yazar: IŞIK OĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET NOHUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Çağdaş yönetim modellerinde, kaliteli hizmet veya malın üretilmesinde insanın özendirilen yaratıcılığı kullanılmaya çalışılmaktadır. Kalite olgusu 1970 yılma kadar, bozuk ve hatalı malların diğerlerinden ayrılması şeklinde anlaşılmış ve uygulanmıştır. Ancak 1970'den sonra kalite felsefesi değişmiş ve müşterilerin beklentilerini ve ihtiyaçlarım tespit ederek onlara göre mal ve hizmet üretmek şeklinde tanımlanmıştır. Müşterilerin ihtiyaçlarının tespit edilmesi yarımda onların zevklerine hitap edecek mal ve hizmetlerin üretilmesi ağırlık kazanmıştır. Toplumdaki değişim arzusu kamu ve özel kuruluşları yeni yönetim arayışlarına sevk etmiştir. Bu kuruluşlar, kaliteli mal ve hizmeti üretmek amacıyla çeşitli yönetim modellerini uygulamaya koymakta ve bu modeller aracılığıyla istenilen kaliteli mal veya hizmet üretmeye çalışmaktadırlar. Kaliteli mal ve hizmet üretmek amacıyla uygulanması gereken bir yönetim modeli vardır ki, o da toplam kalite yönetimidir. Bu çalışmada, ülkemizde güvenlik hizmeti veren kamu kuruluşları arasında en önemli yeri alan Emniyet Teşkilatında, toplam kalite yönetiminin uygulanabilirliği ve toplam kalite yönetimi çalışmaları incelenmiş, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına da yol göstermeye çalışılmıştır.vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT According to the contemporary management techniques; the creative skills of the human being are so important to use. Untill 1970; the term of“quality”has been comprehended as the seperation between the“quality goods”and the other ones. But after 1970, the philosophy of quality was changed and then it was seen as an indicator for he“customer satisfaction”. Beside this; it gained importance to meet the customers' pleasures. The demand for he reforms in the society; forced the public and private sector to get new management patterns. In order to product quality goods and services; these establishments tried to develop new management techniques and than put them in to practise.“Total Quality Management”is one of those management techniques, to product quality goods and services. In this study; we will try to demonstrate the applicability of the“Total Quality Management”for the Police organisation which is one of the most important instution to provide security service. We also viewed the experiences on this topic. By doing so; we intended to guide the other public sectors. Vll