Toplam kalite yönetiminin kamu sektörü örgütlerinde uygulanabilirliği ve posta işletmeleri örneği
The Applicability of total quality management in public institutions and an example of mailing corporations
- Tez No: 108801
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
249 ÖZET Yokedici rekabet ortamında hızlı bir değişim ve gelişmenin yaşandığı günümüzde, gerek kamu ve gerekse özel sektör örgütlerinin yapısında köklü değişiklikler yapılması, yeniden yapılandırılması zorunlu hale gelmiştir. Tüm dünyayı önemli boyutlarda etkileyen değişim sürecine, özel sektör örgütlerinin daha iyi uyum sağladıkları bir gerçektir. Kamu örgütleri ise büyüklüğü, karmaşıklığı, yavaş, pahalı, kalitesiz ve hantal yapılarıyla birçok sorunla içiçedir. Rekabet şartlarının gittikçe sertleştiği, pazara giren rakiplerin sayısının hızla arttığı günümüz ortamında, özel sektör örgütleri TKY (Toplam Kalite Yönetimi) ile önemli başarılar elde etmişlerdir. Bu yeni yönetim yaklaşımı, tüm özel sektör örgütlerinin en önemli silahı haline gelmiştir. Temelleri ABD'de kurulmuş ve en iyi şekilde Japonya'da uygulanmış olan TKY; önceleri imalat sanayiinde uygulanmış, daha sonra hizmet örgütleri ve kamu hizmeti veren örgütlerde yaşama geçirilmiştir. Dünyanın en büyük ve en eski sektörü olan kamu sektörü ile ilgili şikayetler hemen hemen her ülkede giderek artmaktadır. Bir hizmet sektörü olan kamu yönetiminde, TKY'nin uygulanabilirliği uzun müddet tartışılmış ve hala tartışılmaktadır. Avrupa ülkelerinde ve özellikle ABD'de TKY uygulamaları ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir. TKY'nin kamu yönetiminde uygulanması her geçen gün daha fazla ilgi görmekte ve uygulamayı destekleyen unsurlar artmaktadır. TKY'ye geçiş süreci, gelişimi, felsefesi ve TKY'ye yöneltilen eleştiriler açıklandıktan sonra, kamu yönetimine uygulanabilirliği Posta İşletmeleri 'nde bir çalışma yapılarak incelenmiştir. Yöneticiler ve diğer personel için hazırlanan anketlerin sonucunda TKY'nin uygulanması açısından kamu sektörü örgütlerinin hem olumlu hem de olumsuz taraflarının olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak gerekli önlemlerin alınması, sorunların irdelenmesi ve yapıcı uygulamalarla bu olumsuz yönler ortadan kaldırılabilir ve TKY, kamu sektörü örgütlerinde uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
250 ABSTRACT In today's life of rapid change and development within a destructive rivalry atmosphere, making radical change in the organization structures of either public or private sector and building over again has become an obligatory condition. It is a fact that change process that affects all the world to a certain extent has been adapted by the organizations of private sector. However public sector has many problems like capacity, complexity, slow, expensive, unqualified and clumsy structure. In today's atmosphere where rivalry is increasingly hard and the number of rivals entering the market increasing rapidly, private sector organizations gained important success by Total Quality Management. This new management approach has become the most important weapon of all private sector organizations. Total Quality Management was founded in the USA and is best applied in Japan. At first it was applied in the manufacturing industry, later it was put into practice in service and public service organizations. Complaints about the public sector which is the biggest and the oldest sector of the world has been gradually increasing in almost all countries. In public management which is a service sector, applicability of Total Quality Management has been discussed for a long time and still it is being discussed. In the European countries and especially in the USA successful results have > been gained by Total Quality Management applications. Demand for application of Total Quality Management in public management has been increasing day by day and supporting elements of practice is increasing. After the explanation of the transition period to Total Quality Management, its development and philosophy and criticism directed towards Total Quality Management, its applicability to public management is examined by a study in the post office. As a result of questionnaires prepared for managers and other personnel, not only positive but also negative parts of organizations of public sector has come out related with the applications of Total Quality Management. But these negative sides can be avoided by taking necessary measures, examining the problems and constructive practices and Total Quality Management can be applied in the organizations of public sector. y ?