H. 1332-1336 (M. 1913-1917) tarihli Çanakkale Şer'iyye Sicili (transkripsiyon ve değerlendirme)
H. 1332-1336 (AD. 1913-1917) dated Çanakkale Şer'iyye Register (transcription and assessment)
- Tez No: 160858
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHAMMET ERAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 608
Özet
ÖZET Bu çalışmada 165 No'lu Çanakkale Şer'iyye Sicil Defleri incelenmiştir. Hicri 1332-1336 ( M. 1913-1917 ) yıllarını kapsayan bu defterin transkripsiyon ve değerlendirilmesini konu alan çalışmamızın şehir tarihçiliği açısından yarar sağlayacağım umuyoruz. Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında kadı sicillerinin tarihi bir kaynak olarak önemi vurgulanmıştır. Çanakkale Şer'iyye Sicillerine değindikten sonra,“kadı ”nın görevlerinden ve şer' i mahkemelerden bahsedilmiştir. Kadı sicillerinde yer alan belgeler hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde söz konusu defterin transkripsiyonu verilmiştir. İkinci bölümde Çanakkale'nin idari, sosyal ve ekonomik yapısı ele alınmıştır. Merkez-i liva, mutasarrıf, muhassıl tanımlamaları verilmiştir. Tanzimat döneminden itibaren devletin idari yapısında olan değişiklikler ve bu değişikliklerin Çanakkale şehrine yansımalarına değinilmiştir. Defterde geçen, Çanakkale'ye bağlı köyler ve şehrin o dönemdeki mahalleleri hakkında bilgi verilmiştir. Aile yapısı, halkın kullandığı giysiler, araçlar, eşyalar, takılar ve dönemin mali değerlerine dair bulgular yer almıştır. n
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis it was studied 165 numbered şer'iyye register notebook. I hope that this research, dated between H 1332-1336 (AD 1913-1917), will help the researchers from the point of view city historiography. This thesis contains introduction and two chapters. In introduction it is emphasized the importance of kadi registers as a history source. After that it was mentioned the duties of kadis, the şer'iyye courts and documents, which are about kadi registers. In the first chapter it was transcribed 165 numbered şer'iyye register from Ottoman alphabet into Latin alphabet. In the second chapter it was studied administrative, social, economical structure of Çanakkale. In this chapter it was given some information about family life, clothing, belongings(household goods) and tools, ornaments and jewelery, and some findings which gives information about financial situation of the period (AD 1913-1917). m