Kültürel farklılıkların örgüt kültürü üzerindeki etkileri ve bir uygulama
The effects of cultural diversity on organizational culture and an application
- Tez No: 160890
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı : Cem Unsal Anabilim Dalı : İşletme Programı : Yönetim ve Organizasyon Tez Danışmanı : Prof. Dr. Nevin Deniz Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans - Ekim 2005 Anahtar Kelimeler : Kültür, Kültürel Farklılıklar, Örgüt Kültürü ÖZET KÜLTÜREL FARKLHJKLARIN ÖRGÜT KÜLTÜRÜ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ ve BİR UYGULAMA Globalleşen dünyada firmalar artık kendi milliyetinden personel almak yerine, firmanın iş gördüğü ülkenin insanlarından işi en iyi yapabilecek personeli tercih etmektedirler. Tabiki böyle bir durum beraberinde farklı kültürden sermayeye ait firmanın, içerisinde iş gördüğü toplumun insanlarım aynı örgüt içinde herhangi bir kritik problem yaşamadan bir arada tutarak maksimum verimi elde etme problemini getirmektedir. Uygun bir örgüt kültürü oluşturulmak suretiyle, farklı kültüre ait insanları bir arada ahenk içerisinde çalıştırmak mümkün olabilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de iş gören yerli ve yabancı sermayeli 12 ilaç firmasında çalışan çeşitli düzeylerdeki 32 yöneticiye, bilimsel geçerliliği ispatlanmış bir“Örgüt Kültürü Anketi”sunulmuş, verilen cevaplar istatistiksel karşılaştırma analizlerinden geçirilmiş, neticede katılımcıların“Eğitim Düzeyi”,“Yönetsel Düzeyi”ve“Şirket Menşei”değişkenlerinin Örgüt Kültürü'nü değerlemede anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular, bir şirketin sermaye sahibi olan toplumun kültürünün, o şirketin başka bir ülkedeki uzantısındaki örgüt kültürünü dahi etkilediğine dair savı destekler nitelikte olması bakımından manidardır.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Cem Ünsal Field : Business Administration Programme : Management and Organisation Supervisor : Professor Nevin Deniz Degree Awarded and Date : Master - October 2005 Keywords : Culture, Cultural Diversity, Organisational Culture ABSTRACT THE EFFECTS OF CULTURAL DIVERSITY ON ORGANISATIONAL CULTURE and AN APPLICATION The firms of today's world are choosing the personnel from the country which they work in whom can do the job best, rather than their own nationals. Surely, such a situation also brings the problem of gaining the maximum output without any conflict among the people that are from the country which that foreign firm works in, but continuing to work in the same organisation. By creating a suitable organisational culture, it is possible to make these people work together in a harmony. In this study, a scientifically proved“Organisational Culture Survey”has been presented to 32 managers which are at different managerial levels in domestic and foreign 12 medical firms. The given answers has been processed through statistical cross-comparement analysis, and as a result, it is found that the variables of“Educational Level”and“Managerial Level”of managers that omitted to research, and“Corporate's Nationality”have statistically significant effects on Organisational Culture. The obtained findings are important, because they show a supportive character for the hypothesis which tells that a firm's origin culture affects that firm's extension organisation's culture in another country.