Gelenek değişme ve din ilişkileri (Pınarbaşı, Yahyabey Köyü örneği)
The relationships between traditions, changes and relligion (the typical of Yahyabey Köyü, Pınarbaşı)
  1. Tez No: 160908
  2. Yazar: ASLAN GEYİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULVAHAP TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
GELENEK, DEĞİŞME ve DİN İLİŞKİLERİ (Pınarbaşı, Yahyabey Köyü Örneği) ÖZET Tarama modelinde gerçekleştirilen ve Yahyabey Köyü'nde gelenek, değişme ve din ilişkilerini konu alan bu çalışma, katılarak gözlem ve mülakat yöntemleriyle elde edilen veriler ışığında ve anlama, yorumlama ve karşılaştırma ilkelerine bağlı kalınarak "Yapısal-Fonksiyonel Teori'ye göre şekillendirilmiştir. Toplam üç bölümden oluşan bu çalışmada ilk olarak araştırma konusuyla ilgili kavramsal ve kuramsal çerçeve çizilmiş, ardından da araştırma alanın geleneksel ve dinsel yapı özellikleri tasvir edilmiştir. Yakın zamana kadar tamamen dinsel ve geleneksel motiflerle bezeli bir nitelik arzeden köyün toplumsal yapısının eğitim, ulaşım, ekonomik ve teknolojik faktörlere bağlı olarak nasıl değiştiği ve gelenek, değişme ve dinin karşılıklı ilişkileri ise son bölümde ele alınmıştır. Sonuç olarak ise, söz konusu faktörlere bağlı olarak ve geleneksel din anlayışında farklılaşma, halk inanışları, örf ve adetlerde değişme ve dinin toplumsal fonksiyonlarında değişme şeklinde seyreden sürecin Yahyabey Köyü'nün dinsel ve geleneksel karakterini değiştirdiği ve yeniden şekillendirdiği tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Gelenek, Değişme, Din, Kırsal Alan, Modernleşme
Özet (Çeviri)
IV THE RELATIONSHIPS BETWEEN TRADITIONS, CHANGES AND RELIGION (The Typical Of Yahyabey Köyü, Pinarbasi) ABSTRACT This study, which has been done through scanning and which concerns with the relations between traditions, changes and religion, has been formed with the help of the data, which have been collected by using the methods of self-participated observation and interview, according to“Structural-Functional Theory”depending on the principles of perception, interpretation and comparison. In the study which is consisted of three chapters, firstly the conceptual and the theoretical structure related to the topic of the study have been indicated. Then the characteristics of the social and religious structure of the region have been described. How the social structure of the village which presented a characteristic until not long ago fully decorated with traditional and religious motives, has been changed depending on educational, transportal, economical and technological factors, and mutual relations between traditions, changes and religion have been studied in the last chapter. Consequently, i t h as b een found t hat t he p rocess w hich d epends o n t he factors being discussed and which progresses through differentiating in traditional understanding of religion, change in usages and customs and change in social functions have changed the religious and traditional characteristics of Yahyabey Köyü and have formed them again. Key Words : Tradition, Change, Religion, Rural Area, Modernization.