Çeşitli fiğ varyetelerinin uyum güçleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 16094
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
'ö-jj-ŞT ABSTRAKT Bu araştırmanın amaçları sırasıyla; 1. Yirmiüç genotipin 2 yıl ve 2 lokasyon üzerinden varyans komponent- lerini ve kalıtım derecelerini saptamak; 2. Finlay-Wilkinson (1963) ve Ketata (1984) tarafından geliştirilmiş olan iki yöntemi karşılaştırmaktır. Bu çalışmada, en düşük kalıtım derecesi (0,41) yağ içeriği için bulunmuş olup, en yüksek kalıtım derecesi ise (0,82) 1000 dane ağırlığı için hesap edilmiştir. Bu sonuçlara göre genel olarak, iki istatistiki metod arasında fark bulunmamıştır. ABSTRACT Specific objectives of this research are as follow; 1. To determine variance component and heritability of 23 genotypes over two years and two locations ; 2. To compare two different statistical methods of stability analysis, which were developed by Finlay-Wilkinson (1963) and by Ketata (1984). In this study the lowest heritability (0,41) was found for oil content and the highest heritability (0,82) value was computed for 1000 seed weight. These results indicated that in general, there was no difference found between two statistical methods used in this study.
Özet (Çeviri)