Çeşitli organik substratların toprakta azot mineralizasyonuna ve biyolojik aktiviteye etkisi
The Effect of different organic substats on nitrogen mineralization and microbiological properties in the soil
- Tez No: 95561
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
oz YÜKSEK LİSENS TEZİ ÇEŞİTLİ ORGANİK SUBSTRATLARIN TOPRAKTA AZOT MİNERALİZASYONUNA VE BİYOLOJİK AKTİVİTE YE ETKİSİ Danışman Jüri Cemile GOKSAL ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK ANABİLİM DALI Prof Dr.Mustafa GÖK 2000 Prof.Dr.ZülküfKAYA ProfDr. Turan SAĞLAMTİMUR Laboratuvar koşullarında yürütülen bu çalışmada toprağa değişik oranlarda (%0,5 ve %1) karıştırılan Buğday anızı, Tütün aüğı ve Yeşil gübre bitkileri karışımı (Fiğ, Yulaf, Bakla, Fiğ+YulaO gibi çeşitli organik substratlann inkübasyon süresine bağlı olarak azot mineralizasyonuna ve bazı mikrobiyolojik özelliklere etkisinin araşünlması amaçlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda toprağın CCK üretimi ilk ölçüm dönemlerinde biraz yüksek bulunmuş, daha sonra zamana bağlı olarak artma ve azalmalar meydana gelmiştir. Karbondioksit üretimi değerlerinin genel ortalamalar itibariyle en fa7İa %1 oranında karıştırılan tütün atığı uygulamasından etkilendiği 10. ve 14. günlerde yapılan analizler sonucunda en yüksek değere ulaştığı belirlenmiştir. Yine sonuçlar topraktaki dehidrogenaz enzim aktivitesinin zamana bağlı olarak değişmekle beraber uygulamalar arasında da belirgin farklılıklar olduğu görülmüştür. Genel ortalama değerler yönünden en fazla %1 oranında karıştırılan tütün aüğı uygulamasından etkilendiği (tüm analizlerde yüksek), 14. ve 53. günlerde maksimum düzeye ulaştığı görülmüştür. Ayrıca bütün uygulamalarda karbondioksit üretimi ve dehidrogenaz enzim aktivitesi kontrole (bitkisiz) oranla yüksek bulunmuştur. Yapılan analizlerden ayrıca topraktaki mineral azotun büyük bir bölümünün nitrat azotundan ve çok az bir bölümünün amonyum azotundan oluştuğu görülmüştür. Toprağın nitrat azotu içerikleri zamana bağlı olarak artma ve aratmalar gösterirken genel ortalama değerler yönünden en yüksek nitrat azotu %1'lik tütün atığı uygulamasından elde edilirken en düşük nitrat azotu kontrol uygulamasından elde edilmiştir. Toprağın nitrat azotu 42. ve 53. günlerde tüm uygulamalarda en yüksek bulunmuştur. Toprağın amonyum azotunun zamana ve uygulamalara göre değişme göstermiştir. Amonyum azotu genel ortalamalar yönünden en fazla %1 hİc tütün aüğı uygulamasında, en düşük ise %0.5'lik yeşil gübre bitkileri karışımında olduğu görülmüştür. Toprağın amonyum azotu 10. günde tüm uygulamalarda en yüksek bulunmuştur. Ancak tüm ölçüm dönemlerinde amonyum azotu nitrat azotuna oranla son derece düşük bulunmuştur. Anahtar Kelime : Organik Gübreleme, Biyolojik Aktivite, Azot Mineralizasyonu tC YDKSEKÖCRITtM KUIÜU) ÖOKÛMAKTASVON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS THE EFFECTS OF DIFFERENT ORGANIC SUBSTRATS ON NITROGEN MINERALIZATION AND MICROBIOLOGICAL PROPERTIES IN THE SOIL Cemile GOKSAL DPARTMENT OF SOIL SCIENCE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof.Dr.Mustafa GÖK :2000 Jury : Prof.Dr.Zülküf KAYA : ProfDr.Turan SA?LAMTÎMUR In this study, which was conducted in laboratory conditions, the effects of different mixed (%0,5 and %1) organic substrats wheat strow tobacco wastes, green manures (Vivia Saliva, Aveneae. Vicia Faba L. Aveneae+Vicia Faba L.) were researched to determine the amount of mineral nitrogen and some microbiological properties depending on incubation period. As a result of analysis, C02 production was high in the first mesurement period after that increases and decreases were observed depending on time when it was looked general middling CQ> production, it was observed that, the values of C02 production concerned with general mean, was affected by tpe application of tobacco wastes which was mixed with the rate of maximum %1 and it reached to its higest value in 10th and 14* day according to the analysis. According to results of analysis Dehydrogenase enzyme activities show significant differences as the time changes, and in various applications, hi terms of general mean value, it was observed dehidrogenase enzyme activity was effected from the maximum %1 rate tobacco waste (it's high in all analysis) and it reached to it maximum level in 14th and 53rd days. Besides in all applications it was observed that, C02 production and Dehidrogenase enzyme activities were in hinger level compared to controle. In the analysis applied, it was seen that, most of the soil inorganic nitrogen is consisted of N03- N. And little amount of it, consisted of NHLpN. The amount of NO3-N increases or decreases depending on time. According to general mean values, the ammount of NO3-N was hinger in %1 tobacco wastes and few amount of NOy-N was found in controle application. The amount of NO3-N in soil was hingest in all application in 42nd and 53rd day. According to general mean values, for NH»- N, it was highest in %1 tobacco application and was lowest of NH4-N was in %0.5 green mannure mixed applicatioa The amount of NH4-N of soil was hingest in all application in 10* day. But in all measurement periods. NH4-N was very little in amount compared to NO3-N. Key Words : Organik Fertization, Biyolojical Activity, N-Mineralization n