Resim sanatında biçimsel öge olarak yazı
Script as the shape element in paimtimg arts
- Tez No: 163149
- Danışmanlar: PROF. ABDULLAH DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ RESİM SANATINDA BİÇİMSEL ÖĞE OLARAK YAZI H.İlker SAK Resim Ana sanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2004 Danışman: Prof. Abdullah DEMİR Yazı, tarihinde ilk kullanımından günümüze kadar, görsel, işlevsel ve içerik olarak büyük değişimler göstermiştir. Aynı yazı, farklı dil kökenlerinden doğan farklı yazılar halini almış bu yazılar farklı dillerde farklı biçimlerde değişim göstermiştir. Bu zengin tarih, dolayısıyla çok zengin bir görsellik taşımaktadır. Bu görsellik yazının ve resmin tarihi içerisinde birçok zaman ortak noktalarda buluşmuş birbirlerini etkilemişlerdir. Dili aktarmak için simgeler sistemi olarak kullanılmış olan yazı resim sanatı dilinin de bir parçası olmuştur. Bu etkileşim, resimde yazının kendi varlık nedeni dışında kullanılmasıyla da yeni bir anlam kazanmıştır. İşte resim sanatının ayrılmaz bir aracı olan biçim, sonsuz kapsama alanına yazının biçimini de dahil etmiş, varoluş nedeninden sıyırarak içsel bir içerik yüklemiştir. Resim sanatında biçimsel öğe olarak yazı adlı yüksek lisans tezinin Bulgular ve Yorum bölümünde birinci başlıkta yazının tarihine, ikinci başlıkta Kaligrafi'ye, üçüncü başlıkta Resimde biçimsel öğe olarak yazıya, dördüncü başlıkta yazının ressamlarına yer verilmiş ve araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT From its first use in its history to date, script has shown great visual, functional and content changes. Same script has become different scripts that stemmed from various language roots and these different scripts have shown changes in various ways, within various languages. Accordingly, this rich history also carries a rich visual quality. This visuality, both within the history of script and painting art, has met at points in common and affected each other. Script, which used as a system of symbols to communicate the language, has also become a part of the language of the painting art. This interaction has gained a new meaning with script being used outside of its purpose. Hence, shape, as the fundamental tool of painting art, has included the shape of script within its unlimited cover and loaded it up with an inner content, scraping off its purpose of existence. In the 'Findings and Comments' section of this master thesis called 'Script as the Shape Element in Painting Arts', the first chapter studies the history of script and under the second heading, Calligraphy is examined. 'Script as a shape element in painting art' is discussed in heading three, whereas, the 'artists of script' is explored under the fourth heading.