Disiplin yönetiminin-araçları ve sonuçları açısından-yönetsel etik üzerine etkisi
The effect of discipline management-tools and results-on managerial ethic
- Tez No: 161055
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL UFUK BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
ÖZET Günümüzde ekonomik, siyasi, yönetsel alanlar başta olmak üzere bir çok alanda görülen kirlilik, yozlaşma ve yolsuzluk gibi olgular, etik, yönetsel ahlak, disiplin vb. konuların gündeme taşınmalarına ve tartışılmalarına sebep olmuştur. Yönetim alanında görülen bütün bu olumsuzluklar sonucu gündeme gelen disiplin ve etik konuları, çalışmamızda ayrı ayrı bölümlerde incelenmiştir. Çalışma üç temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, disiplin kavramı üzerinde durulduktan sonra, disiplin yönetimi, disiplin yönetiminin klasik, neoklasik ve modern yönetim anlayışlarında irdelenmesi, disiplin araçları ve disiplin yönetiminin oluşumundaki etkenler ele alınmıştır. İkinci bölümde, etik ve yönetsel etik konuları ele alınmış ve yönetsel etik oluşumunu olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, disiplin yönetiminin araç ve sonuçları açısından yönetsel etik üzerindeki etkisi incelenmiş ve bu bağlamda yapılan bir anketin sonuçlarının değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Corruption that has been apparent in a number of fields, including economy, politics and administration/government, has brought a number of issues, like ethic, managerial moral values to debate. The thesis examined discipline and ethic in different approaches. This study has examined ethics and disciplines subjects which brought up by the consequences of corruption in the field of management. This study consists of three parts. The first part deals with the concept of discipline, discipline management, evaluation of classical, neoclassical and modern dicipline management approaches, discipline tools and factors affecting discipline management. In the second part ethic and managerial ethics subjects were covered. In addition to that the factors which affect the construction of managerial ethic, either positively or negatively were thoroughly investigated. In the third part the effect of discipline means and results on managerial ethic was considered. A questionnaire was administered and evaluated.