Televizyon reklamlarında müziğin kullanım biçim ve amaçları, diğer reklam öğeleriyle olan ilişkisi ve hedef kitleye ulaşmak için önemi
The aims and the form of use of music in television advertisements, its relationship with other advertisement elements and the importance of reaching the target audience
  1. Tez No: 161066
  2. Yazar: ÖZLEM TORTOP AKKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA HİLMİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İİ ÖZET Bu araştırmanın genel amacı; televizyon için hazırlanmış reklam filmlerinde kullanılan müziklerin diğer reklam öğeleriyle olan ilişkilerini, reklamın genel amacına sağladığı katkıları ve hedef kitleye ulaşmak yolunda hangi tür reklam müziklerinin diğerlerine oranla daha başarılı olduğunu incelemektir. Araştırmanın ana konusu; reklam cıngıllarının kullanılış biçim ve amaçlarının birbirinden farklılıklarını belirleyerek bu cıngılların hangi veriler göz önüne alınarak yapıldığının incelenmesidir. Bu çalışmanın evrenini Türk Ulusal yayın kanallarında yayınlanan televizyon reklamları oluşturmaktadır. Araştırmada ilk olarak tanıtım ve reklamcılık alanı ile ilgili bazı temel tanımlar ve yaygın olarak kabul görmüş genel doğrular verilmiştir. Bununla birlikte reklamcılık alanında kabul görmüş bu genel doğruların reklam cıngıllarına nasıl yansıtılabileceği tartışılmıştır. Ayrıca hedef kitleye ulaşmak yolunda amaca hizmet edebilmiş reklam cıngıllarının hangileri olduğu saptanmaya çalışılmıştır. 25 tane değişik eğitim seviyesinde ve toplumun değişik statülerine ait denekle işitsel ve görsel deney yapılmış, elde edilen bulgulara dayalı olarak cıngıllar kullandıkları özelliklere göre ve işlevsellikleri açısından gruplandırılmaya çalışılmıştır. Son olarak bir cıngıl hazırlanırken amaca yönelik nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda sonuçlara varılmış, çözüm önerileri üretilmiştir. Araştırmada, doğru tür çalışma yöntemlerinin belirlenmesinde veri toplama tekniği olarak kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The primary purpose of this study is to examine the relation between the music used in advertising prepared for TV and the other advertising elements. It also aims to determine the contributions that music have made to the general aim of the advertising. The other concern of this study is to find out what kind of advertising music is more successful in reaching the target audience. The main subject of the study is fistly to examine the differences of advertising jingles with respect to their uses and forms and then to analyse the data upon which these jingles have been based. The universe of this study comprises TV advertising published in the Turkish National Channels. On this research, first of all, some basic definitions and widely- used facts related to the advertising are given. Furthermore, the ways to reflect these widely used facts on advertising jingles are discussed. Moreover, it is tried to determine which advertising successful in serving the purpose of reaching the target audience. Auditory and visual tests have been done with 25 subjects with different educational levels and different social status, and based on the data obtained from these tests, jingles are tried to be classified in terms of their functions and properties. Finally, the points which have to be taken into consideration in the process of preparing a jingle are determined and the solution proposals are produced. In this study, the method of literature review is used as a technique of data acquisition in determining the appropriate working methods.