Kütahya il merkezinde ve Gediz'de faaliyet gösteren KOBİ'lerin sorunlarının ve yönetim etkinliklerinin analizine stratejik bir yaklaşım
A strategical approach to the analisis of the problems and management activities of the SME in the cente of Kütahya and in Gediz
  1. Tez No: 161079
  2. Yazar: ŞERAFETTİN SÖYLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAZIM DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Ekonomik kalkınma ve dengeli bölgesel kalkınma açısından önemli işlevleri yerine getiren KOBİ'lerin, ülkenin istihdam hacmine de önemli katkılarının olduğu görülmektedir. KOBİ'lerin yatırımlardaki paylarının artması, ihracat potansiyellerinin güçlenmesi, ülkedeki istikrarlı bir ekonomi için gerekmektedir. Ancak, bu kadar önemli işlevleri yerine getiren KOBİ'ler, hem içsel hem de dışsal bazı sorunlar nedeniyle etkin bir yönetim ortaya koyamamaktadırlar. KOBİ'lerin etkinliğini engelleyen sorunlara bakıldığında yönetim, üretim, finans, pazarlama, teknoloji ve ar-ge gibi sorunların olduğu gibi, devlet ve hükümet politikalarından, ekonomik değişimlerden, tüketici eğilimlerinden, teknolojik değişimlerden, rakiplerden ve olağanüstü dış çevre faktörlerinden etkilendikleri, hatta tüm bu olumsuzluklar nedeniyle faaliyetlerine son verdikleri bile görülmektedir. KOBİ'lerin söz konusu sorunları genel olmakla birlikte, her bölgedeki KOBİ sorunlarının önceliklerinin aynı olduğu düşünülmemelidir. Çünkü, KOBİ'lerin faaliyet gösterdikleri bölgelerin hinterlandı, hammadde ve enerjiye yakınlığı, gelişmişlik düzeyi ve kültürel yapısı gibi bazı faktörler sorunların öncelik sırasını değiştirebilmektedir. Kütahya il merkezi ile Gediz'deki KOBİ'lere yönelik yapılan bu çalışmanın uygulama bulguları sonucu, Kütahya ve Gediz'deki KOBİ'lerin en öncelikli ve en önemli sorununun pazarlama olduğu anlaşılmıştır. Yine araştırma bulgularından, finansman ile devlet teşvik ve kredilerinden yararlanılmaması da öne çıkan sorunlardandır. Araştırma bulgularından, Kütahya il merkezi ve Gediz'deki KOBİ'ler, dışsal çevre faktörleri açısından sırasıyla ekonomik değişimleri, devlet ve hükümet politikalarını, olağanüstü koşulları tehdit unsuru olarak görmektedirler. Araştırma bulgularından, Kütahya il merkezi ve Gediz'deki KOBİ'lerin, pazarlama, finans yönüyle güçlendirilmesi, devlet ve kredi teşviklerinden yararlandırılmasının sağlanması durumunda, daha etkin olacakları, önemli fırsatları yakalayabilecekleri görülmektedir. Ancak, mevcut durumda dışsal tehdit unsuru olarak sıralanan faktörlerdeki gelişmelerden; gelişmelerin yönüne göre etkilenecekleri, araştırma bulgularından anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT It is obvious that SME, that carry out importantfunctions such as economical and regional improvement,have important superiority in the aspect of theirsupport to the employment of country. It is necessary to increase the investment portions of the SME, to have strong export potential for the stability of the economy in the country. However, SME that have such important functions have not been able to have an effective management because of some internal and external problems. When we examine the problems that block the efficiency of the SME we see that there are problems such as management, production, finance, marketing, technology and research-development studies, and these companies have been affected by government policy, economical changes, consumer tendency, their competitors and some other extraordinary external elements, furthermore they finally end up their activities. SME generally have common problems, but the priority of their problems changes in their regions. Because they have different hinterlands, row material distances, improvement qualities and cultural structures. According to the results of this study, which is applied in the center of Kütahya and in Gediz, it is found that the first and the most important problem is marketing. Moreover lack of financial supports and state supports are important problems. According to the other results of this investigation, SME in Kütahya and in Gediz see the economical changes and state policies as threat agents. According to this investigation, it is obvious that if SME in Kütahya and Gediz become strong in marketing and financially, and benefit from the state supports they will be more efficient. However in present condition, they will be affected by the effects that mentioned as external threat agent.