Voleybol, atletizm amatör futbol branşlarında yer alan sporcuların sosyo-ekonomik düzeylerinin değerlendirilmesi
The social and economic evaluation of the sportsman who are in the volleyball, athletics and amateur football branch
- Tez No: 161096
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEYSEL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Spor; tek başına veya toplu olarak yapılan, kendine özgü kuralları olan genelde bir yarışmaya dayanan bedensel ve zihinsel yetilerin gelişimini sağlayan, eğitici ve eğlendirici bir uğraştır. Ülkemizin spor alanında başarıya ulaşması için takip edilmesi gereken en önemli yol, spor faaliyetlerinin yaygın şekilde yapılmasını sağlayacak bir teşkilatlanmaya gidilmesidir. Bu araştırmamızın amacı ülkemizde amatör lisanslı sporcuya sahip branşlarından atletizm, futbol ve voleybol branşlarının tercih edilme sebeplerini ve toplumsal tabakalaşma içerisinde sosyo-ekonomik anlamda yerini belirlemektir. Araştırmamızda Kütahya il merkezinde ikamet eden ve amatör lisanslı spor yapan 90 sporcu denek olarak kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2003-2004 sezonunda Kütahya ilinde atletizm, futbol ve voleybolda lisans vizesini yaptırmış sporcular oluşturmaktadır. Örneklem ise bu sporcular arasından tesadüfi yöntemle seçilen 90 kişiden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Sports that is done individually or in a group, having its own rules, usually depending on a contest, improving physical and mental power is an instructional and enjoyable exertion. The most important way in which is followed for the success in sports area in our country is the organization for the sports activities that are extensively must be done. Our aim is why athleticism, football and volleyball branches which have amateur licensee sportsmen, is preferred and to determine its place of social-economic meaning in social rank. hi our research 90 sports men who have been living in the city center and have amateur licensee are used as an informant. Our research period, achieves the sportsmen who have done athleticism, football and volleyball licensee visa in Kütahya between 2003-2004 period. The ıllustratation is is that occurs 90 people who has been chosen in a chance method.