Yeni sosyal hareketler bağlamında Türkiye'de kadın ve sosyal devlet
Woman and social state in Turkey related to the new social movements
- Tez No: 161108
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEHRİBAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET 1960'lardan itibaren kadın hareketi başta olmak üzere“Yeni”olarak adlandırılan hareketler gündeme oturmuştur. Bu sürece ekonomi alanındaki dönüşümler ve yeni değerler kaynaklık eder. Üretim yerine tüketim, gelecek yerine şimdi, gerçek yerine imaj geçer. Kadın hareketi de bu söylemlerden etkilenir. Kadın hareketi, kimlik, tanınma ve farklılık kavramlarıyla kendisini ifade eder. Postmodernizm ise farklılığı ve kimliği birbirine zorunlu kılarak yaşanan sürece teorik bir katkı sağlamaya çalışır. Kadın hareketinin eşitlik ile farklılık arasındaki gerilimi aşması ise cinsiyet eşitliğinin sağlanması için kaçınılmaz görünmektedir. Bu bağlamda kadın hareketi modernliğin kazanımlarının yeniden tartışıldığı bir zemin hazırlar. Türkiye'de 1980'lerden sonra kadın hareketlerinin tekrar etkinlik kazandığı söylenebilir. Bu süreçte kadın hareketi hem eski hem de yeni sosyal hareketlerin talepleriyle gelişir. Cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelen kadın hareketi farklılık ve eşitlik talebini bütünleştirir. Toplumsal, ekonomik ve politik sahalarda eşitliği sağlayan sosyal devlet, aynı zamanda olumlu olarak toplumsal cinsiyet ilişkiler ağım dönüştürme kapasitesine de sahiptir
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Since 1960s a number social of movements have come to the agenda called“New”, of which the Women movement was at the top. Economic transformation and new values have become the source in this process. This process exactly represents transition from production to consumption, from future to now, and from real to image. The Women movement was also effected by this process, and identified itself with the concepts as the identity, the difference and to be accepted. However postmodernism tried to provide a theoretical contribution to the process where the identity and the difference were necessarily bounded to each other. Whether the women movement surpassed the tension between the identity and the difference, the sexual equality can be obtained; in this respect, the women movement prepared a basis where the benefits of modernity were discussed again. In Turkey after 1980s, there could be said that the women movement gained reactivity. In this process the Women movement has developed with the demands of both the new and the old social movements. As going towards to provide the sexual equality, the Women movement combined the demands of the equality and the difference. The social welfare state aims not only to provide equality in social, economic and political spaces but also claims to alter gender relations positively on the side of women.