Kurumsal ve bireysel faktörlerin elektronik iletişime etkisi üzerine bir uygulama
An application about the effects of the organizational and individual factors on electronic communication
  1. Tez No: 161107
  2. Yazar: AYHAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAZIM DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Elektronik iletişim araçlarının yaygınlaşması ve örgüt içi iletişimde kullanılmaya başlanması, geleneksel sözlü ve yazılı iletişime ilave olarak, iş hayatını, tekno-sosyal bir iletişim olgusu ile tanıştırmıştır. Günümüzde elektronik iletişimi kullanmayan şirket bulmak oldukça zordur. Yapılan tez çalışmasında, elektronik iletişimin tercih nedenleri üzerinde durulmuş ve bunlara etki eden kurumsal faktörler (bürokrasi, örgütsel öğrenme, örgütsel yönetim anlayışı, örgüt yapısı, bütünleşme, kurumsal eğitim ve sistemlerin idamesi) ile bireysel faktörler (özerklik, öz yeterlilik, teknoloji korkusu, kişisel eğitim ve örgüt çalışanlarının tutumları) arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın verileri anket yoluyla, Eskişehir Türk Telekom İl Müdürlüğü ve Eskişehir PTT İl Müdürlüğüne bağlı birimlerden toplanmıştır. Toplanan veriler, çalışma hipotezlerinin regresyon analizi ile test edilmesinde kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, elektronik iletişimin, kurumsal faktörlerden örgütsel öğrenme ile bütünleşme başta olmak üzere bürokrasi, kurumsal eğitim ve sistemlerin idamesinden, bireysel faktörlerden örgüt çalışanlarının tutumları ile özerklik başta olmak üzere teknoloji korkusu ve öz yeterlilikten kısmen veya tamamen etkilendiğini ortaya koymuştur. Yapılan analizler ışığında, elektronik iletişimde etkinliğin artırılması için kurumsal eğitime önem verilmesi gerektiği sonucuna; örgütsel öğrenme, bütünleşmenin sağlanması, işgücü ve malzeme israfının azaltılması için örgüt içi haberleşmede elektronik iletişime ağırlık verilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Becoming widespread of electronic communication tools and to be using electronic communication tools in organizational communication has introduced work life with a techno-social communication fact. Nowadays it is very difficult to find a company that is not using electronic communication. In this study, it is emphasized about the reasons of electronic communication preferences and the relation among the electronic communication preferences, organizational factors (bureaucracy, organizational learning, organizational management understanding, organizational structure, integration, institutional training and system continuation) and individual factors (autonomy, self-sufficiency, techno phobia, individual training and employee attitudes in organisation) is researched. Data for this study has been picked up from the units of Eskişehir Turk Telecom Province Directorate and Eskişehir PTT Province Directorate. Collected data is used to test the study hypothesis with regression analyse. The findings of the study indicate that electronic communication is effected partially or totally especially from the organizational learning together with integration and from bureaucracy, institutional training and system continuation of the organizational factors and especially from the employee attitudes in organisation together with autonomy and from techno phobia and self-sufficiency of the individual factors. In the light of these findings, it is obtained that it needs to be focused on institutional training to increase the efficiency of electronic communication and it needs to be focused on electronic communication to provide organizational learning and integration and decreasing the extravagance of work force and consumable supplies.