Türkiye'de emeklilik yatırım fonları ve performans değerlendirmesi
Pension funds in Turkey and performance evaluation
  1. Tez No: 161121
  2. Yazar: AYTEN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
02. Özet Gelişmiş sermaye piyasaları incelendiğinde, bu piyasaların bugünkü ölçek ve istikrarına ulaşmasında belirleyici rol oynayan kurumsal yatırımcı grupları içinde emeklilik yatırım fonlarının ilk sıralarda yer aldığı bilinmektedir. Çalışanların emeklilikten önce nakde çevrilemeyen, gerçek anlamda uzun vadeli tasarruflarını sermaye piyasalarının sunduğu verimli yatırım alanlarına yönlendiren emeklilik yatırım fonlarının, ulusal tasarrufların artması, kaynak temininin etkinleşmesi ve mali piyasaların gelişimi dolayısıyla ekonomik istikrarın sağlanması yönünde önemli katkıları bulunmaktadır. Ekonomide kaynak temini etkinliğinin sağlanması ve küçük tasarrufların kurumsal yatırım havuzlan yoluyla kalkınmaya yönlendirilmesi hedeflerinin sermaye piyasasının temel fonksiyonları arasında yer alması, emeklilik yatırım fonlarına olan ilginin kaynağım teşkil etmektedir. Bu çalışmanın amacı, sermaye piyasasında önemli bir yere sahip olan, emeklilik yatırım fonlarının geçmiş performanslarını ölçerek; bu konuda yatırımcıların karar almasına yardımcı olmak ve aynı zamanda, emeklilik yatırım fonu yöneticilerinin başarısını ölçmektir. Çalışmadan elde edilen sonuca göre, Türkiye'deki emeklilik yatırım fonlarının performanslarının ölçümü için hesaplanan sistematik risklerin genel olarak toplam risk içinde çok düşük paya sahip olması ve Treynor endeksinin gösterge endeksine daha fazla duyarlı olması nedenleriyle, bu fonların performanslarının ölçümünde toplam riski esas alan ölçütlerin (Sharpe oram ve M2 performans ölçütü) kullanılmasının daha uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çerçevede, 412 günlük veri seti ile yapılan analizde elde edilen bulgular, Türkiye'deki emeklilik yatırım fonlarının genel olarak üstün performans sergileyemediklerini göstermektedir. VIII
Özet (Çeviri)
03. Summary When developed capital markets are examined, it is known that pension funds within institutional investor grups acting a determinative part in this markets reach today's scale and stability are at the top. Pension funds that employees's long term saving which couldn't turn into each before pension canalize to productive investment field which be offered by capital markets have importmant contributions as increasing national saving, activating fund provide, developing financial markets and reaching economics stability. Investors are interested in pension funds, because targets that fund providing activity is realized on economy and little saving is canalized to development investment pools hold a place in basic functions of capital market. The aim of this study is both of help to take decision by investors via measure past performance of pension funds having important position on capital market and is measure success of pension fund managers. According to the result of this study, because systematic risk which is calculated in order that performance of pension funds on the Turkey is measured has very little share in total risk and Treynor index is more sensitive to indicator index, it is more suitable that criterion (Sharpe Ratio and M Performance Criterion) acceptering total risk to measure performance of these funds is used. In this frame, evidence which has been obtained by analysis be done with 412 daily data set demonstrates that pension funds in Turkey can't generally exhibit high performance. IX