Özel emeklilik fon sistemi ve dünya ülkelerindeki uygulamaları Türkiye'de bireysel emeklilik sisteminin kurumsal yapısı
Private pension fund system and aplications of the system in different countries the institutional structure of individual retirement system in Turkey
  1. Tez No: 161130
  2. Yazar: ŞULE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇIKRIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
02. Özet Bu araştırmanın amacı, belli başlı ülkelerdeki sosyal güvenlik reformlarının bir parçası olarak kabul edilen özel emeklilik fon sistemlerinin analiz edilmesi ve sistemin bu ülkelerdeki farklı uygulamalarının incelenmesidir. Bunun yanında, özel emeklilik fon sisteminin bir uygulama biçimi olan bireysel emeklilik sisteminin Türkiye'deki kurumsal yapısı, emeklilik planlarının etkinliğinin değerlendirilmesine yönelik olarak incelenmiştir. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, özel emeklilik sistemlerinin yapışım, temel özelliklerini ve sistemin sosyal faktörlere bağlı gelişimini ele almaktadır. İkinci bölümde, önemine ve etkinliğine bağlı olarak, özel emeklilik sisteminin farklı ülkelerdeki uygulanma biçimlerine ilişkin bilgiler verilmiştir. Özellikle, sistemin OECD ülkelerinde ve Şili'deki yapıları üzerinde detaylı bir çalışma yapılmıştır. Ayrıca, fon yapılan ve büyüklükleri, toplam ekonomik göstergelerle ilişkilendirilmek suretiyle diğer finansal enstrümanlar ışığında değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de bireysel emeklilik sisteminin kurumsal yapısı üzerinde temel bir analiz yapılmıştır. Türkiye sosyal güvenlik reformunu değerlendirmek üzere, sistemin gerekçeleri açıklanmış ve ilgili faydalarından söz edilmiştir. Ek olarak, bireysel emeklilik hesaplan ile hayat sigortalan, uygulama alanında temel özellikleri bakmamdan ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir. Bunun yanında, Türkiye bireysel emeklilik sistemi, belirli unsurlar göz önünde bulundurularak, ABD özel emeklilik sistemi ile karşılaştırılmıştır. Son olarak, araştırma sonucunda yapılan değerlendirmelere bağlı olarak birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
03. Summary The purpose of this study is to analyze private pension fund systems as an item of social security reforms in a certain number of countries and to research different applications of the system in those countries. In addition, the institutional structure of individual retirement system as an application of private pension fund systems in Turkey have been analyzed to assess the effectivenes of the retirement schemes. This study consists of three sections. The first section describes the structures and basic characteristics of private pension schemes, and the improvement of the system related to social factors. In the second section, due to importance and effectivenes, the general informations about applications of the system in different countries have been presented. Especially, structure of the system in OECD countiries and in Chile has been studied in more detail. Furthermore, fund structures and sizes have been evaluated in the light of the other finacial instruments with matching total economic indicators. In the third section, the basic institutional structure of individual retirement system in Turkey has been analyzed. To evaluate the social security reform in Turkey, justification of the system has been described and associated benefits have been mentioned. In addition, the aplications of individual retirement accounts and life insurances have been matched with basic characteristics. Furthermore, individual retirement system in Turkey has been compared with the system in USA regarding some characteristics. Finally, some suggestions based on evaluation results of the study have been presented.