A comparative analysis of politeness strategies employed by Turkish and American academicians
Türk ve Amerikalı akademisyenlerin kullandıkları nezaket stratejilerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 161142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDUL KASIM VARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Western Linguistics and Literature, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Brown ve Levinson'un öne sürdüğü teoriye bağlı olarak, anadili İngilizce olan Amerikalılar (NSE), anadili Türkçe olan İngilizce öğretmenleri (EFL) ve anadili Türkçe olan ve İngilizce öğretmeni olmayan öğretmenlerin (NST) nezaket stratejilerinin kullanımında fark olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca, bu çalışma, ricada bulunmak (az ve çok zahmetli), sızlanmak ve şikâyet etmek gibi konuşma eylemlerinin, kişinin itibarım tehdit edip etmediğini ve tehdit derecesini araştırmıştır. Söz konusu toplumlardaki sözlü nezaket kavramının anlaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla, sosyal konum, bireyler arası mesafe, zahmet derecesi ve cinsiyet gibi değişkenlerin etkisi de ele alınmıştır. Altı çeşit aynı ve farklı sosyal konumdan oluşan, yirmi dört konuşma ortamı içeren anket, yetmiş gönüllüye uygulanmıştır. Bu çalışma, söz konusu grupların kullandığı stratejilerin farklı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Durumların çoğunda, EFL grubunun diğer iki gruptan (NSE ve NST) farklı stratejiler kullandığı görülmüştür. Üstelik EFL grubu, on altı durumdan on dördünde en fazla stratejiyi kullanarak ifadelerini en uzun şekilde dile getirmiştir. Aynı zamanda, NST ve EFL grupları cinsiyet değişkenine daha çok hassasiyet göstermişlerdir. Analizler, bütün grupların, çok zahmetli ricada bulunma ve şikâyet etmeyi, az zahmetli ricada bulunma ve sızlanmaktan daha itibarı tehdit edici bulduklarım ortaya koymuştur. Ayrıca, NST ve EFL grupları, stratejilerin seçiminde, karşısındaki kişinin sosyal konumunu önemli bir etken olarak görürken, bu durum NSE grubu için geçerli değildir. Özet olarak, çalışmada ele alman değişkenlerin araştırma grupları tarafından farklı algılandığı ve bunun kültürler arası yanlış anlamaya neden olduğu sonucuna varılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
Employing the theoretical framework proposed by Brown and Levinson (1987), a study was conducted to find whether or not there are differences in the use and number of the politeness strategies employed by American Native Speakers of English (NSE), Turkish teachers of English (EFL) and Native speakers of Turkish (NST). This study also attempted to find out whether and to what extent the speech acts of favor asking (Low and High imposition), complaining and griping are face threatening. The effect of contextual variables, that is, power, social distance, ranking of imposition and gender were also studied to contribute to our understanding of the concept of verbal politeness in these societies. A questionnaire consisting of 24 speech situations with 6 types of equal and unequal social status was administered to 70 volunteers. The results of this study revealed that there are significant differences among the groups in their choice of strategies in the realization of the speech acts. In most of the cases, the EFL group deviated from both the NSE and NST groups. Also, the EFL group, in 14 out of 16 situations, employed the highest number of strategies and this made their utterances the most lengthy ones. The NST and EFL groups by modifying their employed strategies, displayed more sensitivity towards the gender variable, but the NSE group did not consider the gender variable as an important factor to change the strategies. Further analyses showed that all of the groups found FAL (Favor Asking Low) and GR (Griping) less face threatening than the FAH (Favor Asking High) and CM (Complaining), respectively. Also, for the EFL and NST groups, the power of the interlocutors was considered to be an important factor to choose the strategies; however, it was not the case with the NSE group. In sum, it would be possible to say that the variables included in this study are perceived differently by the survey groups and this can bring about cross-cultural miscommunication. X