Performans değerlendirmeye ilişkin öğretmen ve yönetivi görüşleri Balıkesir ili örneği
The opinions of teaschers and administrators performance evaluation
- Tez No: 161171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BASRİ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Anahtar Kelime: Performans Değerlendirme,Öğretmen Betimsel nitelikli bu araştırmada; Balıkesir ilinde görevli ilköğretim müfettişleri, İlköğretim Müfredat Laboratuar Okulları öğretmen ve yöneticilerinin performans değerlendirmeye ilişkin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma ile; a-Performans değerlendirmeye katılan tarafların bilişsel yeterliliklerine, b-Performans değerlendirme uygulamasına, c-Performans değerlendirmenin işe vurulduğuna, d-Performans değerlendirmenin sonuçlandırılmasına ilişkin yönetici ve öğretmenlerin görüşleri araştırılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Balıkesir ilindeki 7 İlköğretim Müfredat Laboratuar Okulu oluşturmuştur. Ayrıca örneklem alınmayıp evren üzerinde çalışılmıştır. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayara kaydedildikten sonra SPSS programı ile istatistik analizler yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre tablolar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır. Araştırma dört boyutta incelenmiştir. Araştırmanın bazı önemli sonuçlan şunlardır; her iki grubun büyük çoğunluğu, öğretmenlerin performans kriterlerinden haberdar olduğunu düşünmektedirler. Yöneticilerin ve öğretmenlerin çoğunluğu, performans değerlendirme sürecine katılan veli ve öğrencilerin, performans değerlendirmenin öneminin farkmda olmadıklarını düşünmektedirler. Deneklerin büyük çoğunluğu, performans değerlendirmeyi teftiş tekniğine göre, öğretmen açısından daha yararlı bulmaktadır. Her iki denek grubunun yansından fazlası, öğretmen değerlendirmesinde, öğretmene öz değerlendirme fırsatı verilmesinin, öğretmenin performansım arttırdığını düşünmektedirler. Her iki denek grubunun büyük çoğunluğunun görüşlerine dayanarak, bireyin performansını etkileyen sistem sorunlannın değerlendirme sürecinde göz önünde bulundurulması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Her iki denek grubunun yaklaşık yansı, performans değerlendirme uygulamasının eğitimde aksayan yönleri ortaya çıkarmakta yeterli olmadığını düşünmektedirler. Eğitim-öğretim çalışmalarındaki verimliliğin, bilimsel verilere göre ölçülüp değerlendirilmesi, öğretmenlere mesleki yardım ve rehberlikte bulunulması amaçlanan performans değerlendirme sistemi Türkiye'de eğitim ortamının iyileştirilmesine katkı sağlayacaktır. Öğretmene kendini değerlendirme fırsatı verilmesi ve öğretmeni değerlendirmede çoklu veri kaynaklarından bilgi alınması, eğitime bilimsel ve katılımcı bir anlayış kazandıracağı düşünülmektedir. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE OPINIONS OF TEACHERS AND ADMINISTRATORS ABOUT PERFORMANCE EVALUATION Key Word: Performance Evaluation,teacher In this scientific research, the ideas of the Primary School Inspectors who work in Balıkesir, Primary School Curriculum Lab Schools' Teachers and, Administrators on performance evaluation have been studied. In this study; a. The academic sufficiency of participants who are engaged in this study, b. The practice of performance evaluation, c. The applicability of performance evaluation d. The ideas of administrators and teachers were searched. The searching method was used in this research. The universe of this research is the seven Primary School Curriculum Lab Schools in Balıkesir. We didn't take samples and worked on the universe as the data collection method, questionnaires were used. After saving the data on the computer, statistics analyses were done via SPSS. According to the results of analysis, charts were done and comments were made about them. The research was investigated in four dimensions. Some of the important results are these: Most of the participants in two groups think that the students are aware of the performance criteria. Most of the administrators and teachers think that the parents and the students who are engaged in performance evaluation do not realize how important performance evaluation is. Most of the subjects think that performance evaluation is more helpful for the teacher in terms of inspection method. More than the half each subject group, agree that in teachers' evaluation, teachers' performance will increase when the teachers are given the chance of self evaluation. Based on the ideas of the both subject groups, the system problems which have an influence on teacher's performance should be taken into consideration in the evaluation process. Almost half of each subject group thinks that performance evaluation is not enough to reveal the problems in the education system. The performance evaluation which aim to help and guide the teachers in in-service training and the productivity in education should be measured according to scientific results will contribute to education system a lot. It is suggested that the fact that teachers, are given the chance of self evaluation and that the data will collected from different sources in teachers, evaluation will contribute scientific aspect to education. IX