Stratejik ittifak olarak konsoriyumlar Bakü Tiflis Ceyhan petrol boru hattı örneği
Consortium as strategical Baku-Tiflis-Ceyhan oil pipeline case
  1. Tez No: 161189
  2. Yazar: FARİZ AHMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECAİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
SAÜ, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tez Özeti TEZİN BAŞLIĞI: STRATEJİK İTTİFAK OLARAK KONSORSİYUMLAR:“BAKU-TİFLİS-CEYHAN PETROL BORU HATTI ÖRNEĞİ”Tezin Yazarı: Fariz AHMADOV Danışman: Doç.Dr. Recai COŞKUN Kabul Tarihi: 28 Temmuz 2005 Sayfa Sayısı: VI (ön kısım) +100 (tez) + 2(ekler)Anabilim dalı: İşletme Bilim dalı : Yönetim ve Organizasyon Günümüzde işletmeler ihtiyaçlarını tek başlarına karşılayamamaktadırlar. Küreselleşmenin etkisiyle artan rekabet ortamı işletmelerin ayakta kalabilmeleri ve faaliyetlerini daha etkin bir şekilde düzenlemenin yollarım aramaya zorlanmaktadır. Bu çalışmada işletmelerin ayakta kalabilmeleri, daha büyük kapsamlı projelerin hayata geçirilmesi için stratejik ittifak ve bir ittifak türü olan konsorsiyumlar incelenmiştir. Büyük çaplı yatırımların ve projelerin yapılması aşamasında stratejik iş birlikleri sürekli Ön plana çıkmaktadır. İkinci dünya savaşında sonra, yıkılan yerlerin yeniden inşası için büyük sermayeye ve büyük girişimcilere ihtiyaç duyulmuştur. İlk örnekleri bu şekilde başlayan stratejik ittifaklar dünyada yaşanan ekonomik krizlerin ve artan küreselleşmenin etkisiyle günümüzde son derece yaygın hale gelmiştir. Farklı uzmanlık ve teknoloji gerektiren büyük inşaat işleri ve yatırım projelerini en hızlı ve ekonomik olarak gerçekleştirmenin tek yolu haline gelmiştir. Stratejik işbirliklerinin oluşabilmesi için çok farklı faktörlerin bir araya gelmesi gerekmektedir. Stratejik ittifak türlerinden biri olan konsorsiyumlar BTC petrol boru hattı örnek uygulamasıyla incelenmiştir. Çalışmada mülakatçılarla yapılan görüşmelerde konsorsiyumların basan şartlan, deneyimleri, karşılaştıklan risk ve avantaj lan tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirilerek detaylı bilgi verilmiştir. Dünya çapında bir proje olan Baku Tiflis Ceyhan petrol boru hattı, 9 ülkeden 1 1 büyük şirket bir araya gelerek BTC Co konsorsiyumu incelenmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda bu projede yer üstü ve yer altı inşa işi içinde farklı ortaklık antlaşmalar yapılmış ve çalışmada bu ortaklık anlaşması yapan işletmeler de incelenmiştir. Bilimsel literatürde stratejik ittifak türü olan konsorsiyum hakkında çalışmaların yetersiz olduğu ortadadır. Dolayısıyla bu çalışmada bu işlerin yapımına üstlenen stratejik işbirliğini oluşturan taşeronlar, ortak girişimler, anahtar teslim projeleri ve özellikle konsorsiyum hakkında araştırmanın yapılması, hem bilim dünyasına hem de projenin işbirliği tarafının ortaya çıkarılmasında büyük katkı sağlayacaktır.Anahtar Kelime: Stratejik İttifaklar, Konsorsiyum, BTC Petrol Boru Hattı.
Özet (Çeviri)
Sakarya University Institute of Social Sciences Abstract of Master's Thesis TITLE OF THE THESIS: CONSORTIUMS AS STRATEGICAL ALIANCES“BAKU-TİFLİSİ-CEYHAN OIL PIPELINE CASE”Author: Fariz AHMADOV Supervisor: Associate Professor. Dr.Recai COŞKUN Date:31 June 2005 No. of pages: VI (pre text) + 100 (main body) + 2 (appendices) Department: Business Administration Subfield : Management and Organization Now business enterprise are not able to meet their needs by themselves. By the influence of globalization increasing competitive environment is obliged to look more effective ways of regulation of business enterprises in order to make them more sustainable. By this way strategic alliances and consortiums as a kind of strategic alliance were created in order to survive and undertake larger scale projects. Strategic alliances are often prefered while implementing large scale investments and projects. There was a great need for huge investments and entrepreneurs for the the reconstruction of destroyed places after the World the 2nd. Strategic alliances first samples of which were started in this way are now wide spread under the influence of economic crises and increasing globalization. It has become the only way of fastest and the most economic implementation of huge construction works and investment projects that require different specialization and technology. Various factors must be gathered together for the strategic alliances in order to be created. Consortiums as a kind of strategic alliance are examined with the case study of BTC petrolium pipe line. Within the interviews the chance of success, experince, pros and cons, rise and advantages were pointed out. The conclusion was constructed upon the data obtained and detailed information is given. In this work world scale project BTC Oil Pipeline, BTC Co consortiums formed by 11 big companies from 9 countries has been tried to be researched. Meanwhile, within this project some different joint agreements were signed for overground and underground construction works and this was also part of the research. It's obvious that researches on consorsiums as a kind of strategic alliance are very scarce in scientific literature. Consequetly, in this research making search, companies, shared initiatives, key delivery project especially consortium that makes these work and being formed this strategical cooperation provides supplements to science world and to get bringing up the cooperation side of the project. Keeywords: Strategic Alliances, Consortium, BTC Oil Pipeline VI