Temel yeteneklerin stratejik ittifak oluşumundaki önemi ve stratejik performansa etkileri
The importance of core competencies in formation of strategic alliances and its effects on strategic performance
- Tez No: 231173
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA ÖCAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Küreselleşme ile beraber 1980'li yıllardan itibaren işletmelerin faaliyet gösterdiği piyasalar önemli değişimler yaşamaya başlamıştır. Buna bağlı olarak coğrafi, ekonomik, siyasi ve kültürel sınırların ortadan kalkması ve pazarın tek bir pazara dönüşmesi söz konusu olmuştur. Böyle bir ortamda işletmeler için rekabet edebilme, rekabette önde olabilme gittikçe zor bir hal almaya başlamıştır. İşletmelerin rekabette önde olabilmek için rakipleri tarafından taklit edilemeyecek bazı temel yeteneklere sahip olmaları bir zorunluluk olmuştur. Aynı zamanda sahip oldukları bu temel yetenekleri birleştirerek küresel pazarlarda faaliyet gösterebilmek için stratejik ittifak oluşturmak, rekabet avantajı için bir alternatif yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle, temel yeteneklerin stratejik ittifak oluşumundaki önemini ortaya koymak ve stratejik performansa etkilerini incelemek çalışmanın amacını oluşturmaktadır. İşletmeler küresel pazarlara girebilmek ve bu pazarda rekabet avantajı kazanabilmek için ittifaklar oluşturabilmektedir. Tüm işletmeler birbirlerinden farklıdır ve farklı temel yeteneklere sahiptir. Bu anlamda işletmelerin stratejik ittifak gerçekleştirirken birbirlerinin eksik yönlerini tamamlamaları söz konusu olmaktadır. Bu noktada stratejik ittifak gerçekleştiren işletmelerin sahip oldukları temel yeteneklerin, işletmelerin stratejik performanslarına nasıl bir etki yapacağı konusu önem kazanmaktadır. Bu nedenle, çalışmada temel yeteneklerin stratejik ittifak oluşumundaki önemi ve stratejik performansa etkileri incelenmektedir. Çalışmada temel yeteneklerin stratejik ittifak oluşumundaki önemini ve stratejik performansa etkilerini ortaya koyabilmek için TARİŞ Pamuk Birliği ve OPET stratejik ittifakı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since 1980?s there have been significant changes in the market conditions with the globalization. The political, social, cultural and economical barriers have been abolished. With these changes local markets has been replaced by global markets. In this competitive environments to compete, to lead during competition is getting more and more difficult. So companies have to improve their own core competencies and resources which is rare, cannot easily imitated and substitutable. Combining these core competencies with the alliances creates a competitive advantage. In conclusion, the aim of the study is the importance of core competencies in formation of strategic alliances. Companies can go for strategic alliances for entering to the global markets and for providing sustainable competitive advantages. All the companies are different from each other and have different core competencies. They have different weaknesses and strengths. The alliances can give them the chance to compensate their weaknesses and to enforce their strengths. Here the affects of the core competencies of strategic alliances on strategic performance plays a curtail role. Consequently, it has been examined that the importance of core competencies in formation of strategic alliances and it?s affects on strategic performance. In this study, to be able to show the importance of core competencies on strategic alliances and affect on strategic performance, TARİŞ Cotton Corporation and OPET strategic alliance is being analyzed.