Din görevlisinden beklentiler ve din görevlilerinin mesleki yeterlikleri (Amasya-Sakarya-Sivas-Trabzon)
Expectation from religious functionary and professional qualification of religious functionaries (Amasya-Sakarya-Sivas-Trabzon)
- Tez No: 161234
- Danışmanlar: PROF.DR. SUAT CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET SAÜ, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tez Özeti Tezim Başlığı : Din Görevlisinden Beklentiler ve Din Görevlilerinin Mesleki Yeterlikleri ( Amasya - Sakarya - Sivas - Trabzon ) Tezin Yazarı : Fatih Benzer Danışman : Prof. Dr. Suat CEBECİ Kabul Tarihi : 01.07.2005 Sayfa Sayısı : IX ( On kısım ) +163 ( tez ) + 17 ( ekler ) Anabilimdalı : Felsefe ve Din Bilimleri Bilim dalı : Din Eğitimi Genel problemi, Diyanet İşleri Başkanlığında istihdam edilen din görevlilerinin mesleki yeterliği ne düzeydedir ve halkın din görevlisinden beklentileri nelerdir ? şeklinde açıklanabilecek bu araştırma Amasya - Sakarya - Sivas ve Trabzon illerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı ise, Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yürütülen özellikle cami merkezli hizmetlerin verimliliğini olumlu ve olumsuz yönleri ile saptamak ve verimi yükseltmeye yönelik teklifler öne sürmek olarak izah edilebilir. Bu araştırmada literatür taramasının yanında veri toplama aracı olarak survey modelinin teknikleri olan anket, görüşme ve gözlem teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Amasya, Sakarya, Sivas ve Trabzon illerinin her birinin farklı noktalarından sondaj usulü ile tayin edilen 1042 vatandaş ile aynı il ve noktalardan alınan 605 din görevlisi meydana getirmektedir. Toplanan veriler SPSS istatiksel paket programında tablolar haline getirilerek anlaşılması kolaylaştırılmıştır. Bu çerçevede gerçekleştirilen araştırma sonunda vatandaşların ve din görevlilerinin görüşleri belirlenmiş ve öneriler getirilmiştir. Din görevlileri yetiştiren kurumlar müfredat programlarında uygulama yönüne ağırlık vermelidirler. Anahtar kelimeler : Din Görevlisi, Mesleki Yeterlik, Din Görevlisinden Beklentiler Vîll
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sakarya University Institute of Social Sciences Abstract of Master's Thesis Title of the Thesis : Expectation from religious functionary and Professional qualification of religious functionaries. ( Amasya - Sakarya - Sivas - Trabzon ) Author : Fatih Benzer Supervisor : Prof. Dr. Suat CEBECİ Date : 01.07.2005 Number of Pages: IX ( pre text ) + 163 ( main body ) + 17 ( appendices ) Department : Philosophy and Regilion Sciences Subfield : Religion Education General problem, what is the level of Professional qualification of the religious functionaries employed in the Department of Religious Affairs and what is the expectation of the people from the religious functionary ? This kind of research can explained in this manner was executed in Amasya- Sakarya- Sivas and Trabzon. The aim of the research is to determine the productivity of the religious services especially given in the mosques conducted by Department of Religious Affairs with the regard to the affirmative and negative points, and to determine the productivity in these services to make and to set forth offers to raise productivity. In this research beside the literature scanning, to collect datum, the technics of survey model were employed like, public survey, negotiation and observation technics. The models of the research were obtained by the way of sounding from 1042 appointed citizen and from different point in Amasya, Sakarya, Sivas and Trabzon and from the same provinces points taken 605 religious functionary. To make comprehensible these data from this research collected data were shown in the SPSS Statistical package program as the tables. At the end of the research executed in this frame the views of citizens and religious functionaries were determined and the proposals were brought. The institution raising religious functionaries must consider more important to their education programs for their practice. Keywords : Religious functionary, Professional qualification, Expectations from religious functionary IX