Konaklama işletmelerinde tüketici tercihlerinin belirlenmesinde tematik unsurların rolü: Lara-Antalya örneği
The role of theme components for determining consumer preferences in accomodation administratings: The sample of Lara-Antalya
  1. Tez No: 161242
  2. Yazar: BAYBARS MÜDERRİS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN LATİF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
SAÜ, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tez Özeti Tezin Başlığı :“Konaklama İşletmelerinde Tüketici Tercihlerinin Belirlenmesinde Tematik Unsurların Rolü : Lara-Antalya Örneği.”Tezin Yazan : Baybars MÜDERRİS Danışman : Yrd. Doç. Dr. Hasan Latif Kabul Tarihi :.... //2005 Sayfa Sayısı : Vü(ön kısım)+l 1 5(tez)+7(ekler) Anabilim Dalı : İşletme Bilim Dalı : Turizm İşletmeciliği Turizm, insanların bir yerden bir yere eğlenme, dinlenme, gezi veya iş için seyahat etmelerini sağlayan sistemin genel adıdır. Turizm işletmeleri içinde konaklama işletmeleri ise, insanların turizm eylemini yapmaları esnasında barınma işlevlerini gerçekleştiren kurumlar olarak düşünülebilir. İşte bu noktada, konaklama imkanı veren turizm adına yapılmış yapıların, müşteri talebini olumlu veya olumsuz şekilde etkilediği görülmektedir. Bu çalışmada esas amaç, turizm döngüsü için tasarlanmış konaklama işlevini gerçekleştirmeyi sağlayan otel yapılarının mimari tasarım unsurlarının, otel müşterisi açısından önemini anlamak ve çekicilik unsuru olarak kullanılabilirliğini değerlendirip, sonuçlandırmaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konaklama işletmelerinde mimari unsurlar, turizm tesislerinde mimari yaklaşımlar, tasarım ve uygulamalar, mimari planlama süreçleri ve turizm tesisleri planlaması, bina programı ve tasarımın talep yaratmadaki etkileri anlatılmaktadır. İkinci bölümde, turizm tesislerinde temalı otel kavramı, pazarlama avantajları müşterilerine sunduğu farklılıklar, otel mimarisinde tematik unsurların müşteri tercihi açısından önemi ve Antalya bölgesindeki temalı oteller ile dünyadaki örnekleri ele alınmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise, konu ile ilgili fikir ve açıklamaların bir tutanağı olması amacıyla Antalya Lara bölgesinde uygulanan anket çalışması bulunmaktadır. Bu çalışmadaki esas amaç ise, müşterinin fikir ve düşüncelerini, tez çalışmasında geçen konular ile bütünleştirmektir. Anket çalışması, 230 kişi üzerinde uygulanmış olup, elde edilen bulgular yüzde oranlan ile tablolaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Temalı Oteller, Mimari Tasanm, Müşteri Tercihi vııı
Özet (Çeviri)
Sakarya University Institute of Social Sciences Abstract of Master's Thesis Title Of The Thesis : 'The Role Of Theme Components For Determining Consumer Preferences In Accomodation Administratings : The Sample Of Lara- Antalya " Author : Baybars MÜDERRİS Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Hasan Latif Date :.... //2005 No. Of Pages : VII(pre text)+l 15(main body)+7(app.) Department : Management Subfield : Tourism Management Tourism, is the general name of a system which is travelling for entertainment, relaxation or business. In tourism managements, we can say that, accomodation administratings are constructions which people stay and take shelter in there when they are doing their tourism actions. At that point, it is clear that, these constructions are effecting customers requests directly both positively and negatively. Essential purpose of this thesis is understanding the importance of hotel buildings' architectural design elements for customer preference and evaluating these elements for attractiveness usage. This thesis is formed into three chapters. In first chapter, architectiral elements in hotel managements, architectural approaches in the tourism foundations, designing and applications, architectural planning processes and tourism foundations planning, building programme and effects of designs on requests are expalined. In second chapter, the concept of theme hotels in tourism, its advantages of marketing, its differences which are offering to customers, the importance of theme elements in hotel architecture for customer preferences and both theme hotels in Antalya and samples all around the world are explanined. In the third and last chapter, there is a quastionnaire for to be an evidence of subjects and opinions. This quastionnaire applied in Lara where is region of Antalya. Essential purpose of this questionnaire is combining the customer opinions and thoughts with the subjects of thesis. The study of questionnaire is practiced on 230 people and the datas are scheduled with percentages. Keywords : Theme Hotels, Architectural Design, Customer Preferences. IX