Devlet ve özel ilköğretim okullarında örgütsel öğrenme (Sakarya ili örneği)
Organisational learning in public and private primary education schools (the case of Sakarya province)
- Tez No: 161257
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BASRİ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET ANAHTAR KELİMELER: Örgütsel Öğrenme, Öğrenen Örgüt, Öğrenen Okul, İlköğretim Okulları Öğretmenlerin görüşlerine göre, devlet ve özel ilköğretim okullarında örgütsel öğrenmenin ne düzeyde gerçekleştiğini belirlemek amacıyla yapılan bu araştırmada, Sakarya il merkezindeki devlet ilköğretim okullarında çalışan 990, özel ilköğretim okullarında çalışan 123 öğretmenin görüşleri alınmıştır. Araştırma verileri, Karen E. Watkins ve Victoria J. Marsick tarafından geliştirilen,“Örgütsel Öğrenmenin Boyutları Ölçeği”den uyarlanan,“İlköğretim Okullarında Örgütsel Öğrenme Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonunda, boyutların ortalama puanlarına göre devlet ve özel ilköğretim okulu öğretmenlerin görüşleri arasındaki anlamlı farklardan hareketle, sürekli öğrenme, diyalog ve sorgulama, takım öğrenmesi, yerleşik sistemler, yetkilendirme, sistem ilişkileri, liderlik sağlama, finansal performans ve bilgi performansı boyutlarında değerlendirilen örgütsel öğrenme açısından özel ilköğretim okullarının performanslarının devlet ilköğretim okullarına oranla çok daha iyi olduğu belirlenmiştir. Liderlik sağlama boyutuna ilişkin devlet okullarında çalışan kadın öğretmenlerin, erkelere oranla daha olumlu görüşlere sahip oldukları belirlenmiştir. Devlet okulu öğretmenlerinin eğitim durumu yükseldikçe, sürekli öğrenme, takım öğrenmesi ve yerleşik sistemler boyutlarına ilişkin olumlu görüş belirtme düzeylerinin düştüğü belirlenmiştir. Özel okul öğretmenlerinden lisans mezunu olanların okullarının yerleşik sistemleri ve bilgi performansı için ön lisans mezunlarına oranla daha olumlu görüş bildirdikleri belirlenmiştir. Devlet okulu öğretmenlerinden 21 yıl ve üstünde kıdeme sahip öğretmenlerinin, 0-15 yıl arası kıdeme sahip öğretmenlere oranla okullarındaki sürekli öğrenmeyi; 11-15 yıl arası kıdeme sahip öğretmenlere oranla okullarındaki takım öğrenmesini; 0-10 yıl arası kıdeme sahip öğretmenlere oranla okullarındaki yerleşik sistemleri; 0-5 yıl arası kıdeme sahip öğretmenlere oranla okullarının finansal performansım daha iyi durumda gördükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ORGANISATIONAL LEARNING IN PUBLIC AND PRIVATE PRIMARY EDUCATION SCHOOLS (The case of Sakarya province) KEY WORDS: Organisational Learning, Learning Organisation, Learning School, Primary Education Schools In this research conducted with the objective of determining to what extent organisational learning has been achieved in public and private primary education schools according to teachers, 990 teachers employed in the public primary education schools and 113 teachers in the private primary education schools in the centrum of Sakarya were asked to express their opinions on learning organisation. Data of the research has been gathered through the“Organisational Learning in Primary Education Schools Questionnaire”adapted from“Dimensions of the Learning Organization Questionnaire”developed by Karen E. Watkins and Victoria J. Marsick. At the end of the research, it has been concluded that the performances of private primary education schools have been better than those of public primary education schools from the aspect of organisational learning evaluated in the dimensions of continuous learning, dialogue and inquiry, team learning, embedded systems, empowerment, system connections, provide leadership, financial performance, and knowledge performance on the basis of meaningful differences between the opinions of public primary education schools and private primary education institions according to the mean points of dimensions. It has been concluded that the female teachers working in the public schools have a more positive opinion of the dimension of provide leadership than their male counterparts do. Besides, it has been found that the level of expressing positive opinion relating the dimensions of continuous learning, team learning and embedded systems has decreased when the level of education has increased amongst the teachers of public school teachers. It has been found that the teachers in the private schools who are graduates of bachelor degree have expressed more positive opinions on embedded systems and knowledge performance than those graduates of 2-3 year higher education. It has been concluded that the teachers in the public schools with 21 year and more experience of teaching have seen continuous learning in better situation than those teachers with experience of 0-15 year. It has been concluded that the former has seen team learning in better situation than those with the teaching experience of 11-15 years. It has been concluded that the teachers in the public schools with the experience of 21 year and more have seen embedded systems in their schools in better situations than those teachers with the experience of 0-10 years. And finally, it has been seen that the former have seen financial performance of their schools in better situations than those teachers with the experience of 0-5 years of teaching. xn