Beşeri sermaye yatırımlarından eğitim ve sağlık harcamalarının kalkınmaya etkileri ve Türkiye
Effects of education and health expenditures as human capital investments on development and Turkey
- Tez No: 161269
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURULLAH ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
SAÜ, Sosyal Bilimler EnstitüsüYüksek Lisans Tez Özeti Tezin Başlığı:“Beşeri Sermaye Yatırımlarından Eğitim ve Sağlık Harcamalarının Kalkınmaya Etkileri ve Türkiye”Tezin Yazarı: Tarkan PERAN Danışman: Yrd. Doç. Dr. Nurullah ALTUN Kabul Tarihi: 03 Haziran 2005 Sayfa Sayısı: viii (ön kısım) + 75 (tez) + 19 (ek) Anabilim dalı: Maliye Beşeri sermaye, toplumsal ve bireysel açıdan değerlendirilebilen ve bu özelliği ile bir ülkenin iktisadi büyüme ve kalkınmasında önem arz eden stratejik ölçüde bir unsurdur. Toplumsal yönden değerlendirildiğinde, nüfus nitelikleri, toplumsal tabakalaşma ve bütünleşme, toplumsal işbölümüne katkıları yönüyle önemlidir.Bireysel yönden değerlendirildiğinde ise bireysel verimlilik ve gelir artışı, mesleki ve coğrafi mobilite akışkanlığı, hayat tarzında yükselme ve tüketim çeşitliliği yönüyle önemlidir. Toplum kalkınmasına katkıları yukarıda saydığımız gibi bir çok yönden değerlendirilebilen beşeri sermaye, Türkiye açısından da önem arz eden bir unsurdur.Hızla artan nüfusu yanında, dünyanın en hızlı gelişen ve sosyal politikaları ile insanlarının yaşam standartlarını ve refah düzeylerini en ileri konuma getiren Avrupa Birliği ülkelerine yakınlığının Türk halkında meydana getirdiği benzer refah ve yaşam standartlarına ilişkin beklentiler, bütün siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklara rağmen Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin de bu konuya acilen çözüm aramalarına sebep olmaktadır. Bu nedenle beşeri sermaye ile ilgili değerlendirmeler beş yıllık kalkınma planlarından yıllık planlara ve bütçelerine kadar bütün değerlendirmelerde neredeyse birinci öncelikli bir konuma gelmiştir.Bu çalışmanın amacı Türk halkının beşeri sermaye yönünden durumunu tespit etmek, bu yönde yapılan çalışmaları değerlendirmek ve muhtemel çözümler geliştirmektir. Bu çalışma bu alanda daha önce yapılmış çalışmalardan farklı olarak beşeri sermayenin toplumsal ve bireysel açıdan değerlendirilmesini de kapsamaktadır. Anahtar kelimeler : Beşeri Sermaye, Eğitim, Sağlık, Kalkınma vıı
Özet (Çeviri)
Sakarya University Institute of Social Sciences Abstract of Master's Thesis Title of the Thesis:“Effects of Education and Health Expenditures as Human Capital Investments on Development and Turkey”Author: Tarkan PERAN Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Nurullah ALTUN Date: 03 June 2005 Nu. Of Pages: viii (pre text) + 75 (main body) + 19 (appendices) Department: Public Finance Human capital is one of the important factors which is of great importance in a country's economic growth and development. As evaluated in terms of sociatal aspects, human capital with its contribution to charactaristics of population, social intepration and stratistification and social division of labour should be taken into account. It is also an important factor as to individual productivity and income rising, vocational and geographical mobility, improvement in life expectency, and with its features in mind, human capital is an important factor in Turkey. As Turkey geographical closnes to European Union countries lead to rising in welfare and life expectacion of the Turkish people. For this reason, human capital became the most important factors born in five year development plans and budgets. The purpose of this work, to determine the status of human capital, to evaluate ongoing works and to develop possible solutions in Turkey. Keywords : Human Capital, Education, Health, Development vm