Bos c-reaktif proteinin akut bakteriyel menenjit tanısındaki değeri
The clinical usefulness of c-reactive protein in diagnosis of bacterial meningitis
- Tez No: 161328
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
BOS C-REAKTİF PROTEİN AKUT BAKTERİYEL MENENJİT TANISINDAKİ DEĞERİ (x) Dr.Bahattin Tunç ÖZET Eylül 1982- Mart 1983 tarihleri arasında kliniğimize menenjit şüphesi ile yatırılan ve lomber ponksiyonda inm3'de 10' dan fazla hücresi bulunan 72 hastada ve 12 kontrol grubunda likör C- reaktif protein miktarı lateks aglütinasyon metodu ile kalitatif olarak tayin edildi. Likör kültürü ile ve direk gram /boyaması ile akut bakteri - yel menenjit (ABİ) olduğu tesbit edilen 24 hastanın 23'ünde (% 95) başlangıçtaki lomber ponksiyonda G- reaktif protein (C-EP) müsbet bulundu.Bu diğer menenjit gruplarından elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı, (x- 24.76,P < 0.001) Akut bakteriyel menenjitlerin tanı ve ayrıcı tanısında ve prognozunun tayininde, likör C-reaktİf proteinin diğer parametrelerden daha kıymetli »güvenilir ve pratik olduğu gösterildi. (x) Atatürk Üniverversitesi Tıp fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı uzmanı.
Özet (Çeviri)
THE CLİNİCAL USEFULNES OF C-REACTİVE PROTEİN İN DİAGNOSİS OF BACTERİAL MENİNGİTİS (x) Dr.Bahattin Tunç. SUMMARY In this study, we have determined the cerebrospinal fluid C-reactive protein, by latex agglutination methood in 72 patients with meningitis and 12 control group, in faculty of medicine, Atatürk Üniversity, between the years 1982-1983 In the first CSF specimen, CRP was detected in % 95 (23/24) of patients with bacterial meningitis,where as, 15 of 48 patients 2 with nonbacterial meningitis had detectable CSF CRP (x2= 24,76, P