Perceived parental attitudes of Turkish college students towards dating and premarital sexual behaviours: The role of students' gender and parental marital status
Türk üniversite öğrencilerinin çıkma ve evlilik öncesi cinsel davranışlarla ilgili algıladıkları ebeveyn tutumları: Öğrencilerin cinsiyetlerinin ve ebeveynlerin evli olup olmamasının rolü
  1. Tez No: 161439
  2. Yazar: BAŞAK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZ TÜRK ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN ÇIKMA VE EVLİLİK ÖNCESİ CİNSEL DAVRANIŞLARLA İLGİLİ ALGILADIKLARI EBEVEYN TUTUMLARI: ÖĞRENCİLERİN CİNSİYETLERİNİN & EBEVEYNLERİN EVLİ OLUP OLMAMASININ ROLÜ Şahin, Başak Yüksek Lisans, Psikoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Bengi Öner Özkan Temmuz 2005, 113 sayfa Bu çalışmanın amacı, Türk üniversite öğrencilerinin çıkma ve evlilik öncesi cinsel davranışlarla ilgili algıladıkları ebeveyn tutumlarını ölçmek ve bu tutumların öğrencilerin cinsiyetine ve ebeveynlerin evli olup olmamasına göre nasıl değiştiğini incelemektir. Çalışmanın katılımcıları 160 üniversite öğrencisidir. Katılımcılardan, çıkma ve evlilik öncesi cinsel davranışlarla ilgili algıladıkları ebeveyn tutumlarım ölçen iki anketi doldurmaları istenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PERCEIVED PARENTAL ATTITUDES OF TURKISH COLLEGE STUDENTS TOWARDS DATING AND PREMARITAL SEXUAL BEHAVIORS: THE ROLE OF STUDENTS' GENDER & PARENTAL MARITAL STATUS Şahin, Başak M. A., Department of Psychology Supervisor: Assoc. Prof. Bengi Öner Özkan July 2005, 113 pages The aim of this study is to measure the perceived parental attitudes of Turkish college students towards dating and premarital sexual behavior and to examine how these attitudes differ with respect to gender of the students and parental marital status. The participants of the present study were 160 college students. Participants were asked to fill out a questionnaire, with two scales, which were measuring perceived parental attitudes toward dating behavior and perceived parental attitudes toward premarital sexual behavior.