Değişken ücret sistemlerinin ücret yönetimindeki rolü ve performans yönetim sistemleri üzerindeki etkileri
The Role of the variale pay systems in compensation managment and the effects on performance management systems
- Tez No: 161452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ÇERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET 1980'li yılların başlarındaki maliyet odaklı çalışma hayatı, organizasyonların çalışanlarına yaptıkları ödeme yöntemlerini tekrar gözden geçirmelerine neden olmuştur. Ekonomideki bu değişim, maliyetler ile çalışanların yüksek performans göstermeleri için motive edilmeleri gerekliliği arasındaki dengenin sağlanmasının zor olduğu bir ortam yaratmıştır. Geleneksel ücret sistemleri ise, iyi ve düşük performans arasındaki ödüllerin ayrımının yeterli şekilde yapılmasına olanak tanıyacak esnekliğe sahip değildirler. Bu nedenle, gelişmiş organizasyonlar, hem maliyetleri kontrol altında tutabilecekleri hem de çalışanların performanslarını yükseltebilecekleri alternatif ücretlendirme yöntemleri aramaktadırlar. Değişken ücret sistemi, daha önceden belirlenmiş performans hedeflerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi sonucunda çalışanlara temel ücrete ek olarak değişken bir gelirin ödenmesi metoduna dayanan bir alternatiftir. Değişken ücret, bireysel, takım veya organizasyon performansına dayalı olarak tasarlanabilir. Bu çalışmanın amacı, değişken ücret sistemlerinin ücret yönetimi içerisindeki rolünün ve Performans Yönetim Sistemi üzerindeki etkilerinin araştırılıp, sistemin uygulanmasının incelenmesidir. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The cost conscious business environment of the early 1980s has caused organizations to review the methods by which they pay their people. This economic reality has created a climate where it is difficult to balance cost efficiencies with the need to motivate employees to increased performance. Traditional merit pay systems simply do not allow for sufficient differentiation of financial rewards between good and poor performance. Therefore, progressive organizations are seeking out alternative pay methods to both maintain cost controls and increase employee performance. Variable pay for performance, a method of paying employees above and beyond base pay for successful attainment of specific performance objectives, is one possible alternative. Variable pay design can include incentives for achievement based on company performance, group performance, and/or individual performance. The purpose of this study is to research the role of the variable pay systems in compensation management and the effects on performance management systems and to study the implementation of this system. via