İnsan kaynakları yönetiminde dış kaynak kullanımı ve bir uygulama
Outsourcing in human resources management and a research
  1. Tez No: 161472
  2. Yazar: OZAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, insan kaynaklan yönetiminde (İKY) ve İKY fonksiyonlarında dış kaynak kullanımı ve boyutları incelenmektedir. Dış kaynak kullanımı; işletmelerin rekabette öne geçmek için belirledikleri temel yeteneklerine yoğunlaşıp, bunun dışındaki faaliyetlerinin tümünü veya bir kısmım işletme dışındaki organizasyonlardan temin etmesidir. Dış kaynak kullanımı, pek çok yönetim yaklaşımını etkilemekte ve bu yaklaşımlardan etkilenmektedir. Çalışmada; dış kaynak kullanımı ile etkileşim içinde olan güncel yaklaşımlar ele alındıktan sonra, dış kaynak kullanımı süreci incelenip, insan kaynaklan yönetimi ve fonksiyonlarının dış kaynaklardan teminine yer verilecektir. Araştırma kısmında ise; insan kaynaklan yönetiminin bazı fonksiyonlarım dış kaynaktan temin eden bir işletmenin uygulamalarından bahsedilecektir. VIII
Özet (Çeviri)
In this study, outsourcing and its dimensions in human resources management and in human resources management functions have been researched here. When businesses concentrate on fundamental skills in order to lead in rivalry, they prefer outsourcing in which businesses get most or all of their functions from other organizations. Outsourcing has been effecting many approaches to management and has it self been affected by them. In our study, after up to date approaches regarding outsourcing had been tackled, the study of outsourcing applications processes will be examined and human resources management, as well as outsourcing its various functions will be placed. In research part, the applications of a business which outsource some of its human resources management functions, will be mentioned. rx