Tedarik zinciri yönetiminde performans ölçümü ve bir uygulama
Performance measurement in supply chain management and an application
- Tez No: 161473
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Günümüzde işletmeler, artan rekabet dolayısıyla, daha etkin ve verimli çalışmaya odaklanmaktadırlar. Müşteriye kaliteli, zamanında ve uygun fiyata ürün/hizmet sağlanması tüm süreçlerin etkin çalışması ile gerçekleşmektedir. Tedarik zinciri yönetimine ihtiyaç buradan doğmuştur. Tedarik zinciri yönetiminde, işletme tek bir varlık olarak değil, tedarikçisinden son müşterisine kadar uzanan birbirine bağımlı varlıklar zinciri olarak görülmekte ve bu zincirin maksimum değer sağlayacak şekilde çalışması amaçlanmaktadır. Tedarik zinciri stratejileri ile uyumlu yetenekler geliştiren, müşterileri ve tedarikçileri ile bütünleşen, işletme içi süreçleri bir bütün olarak düzenleyen işletmeler başarılı olmaktadır. Bunun yanında, bu zincirin etkin olarak çalışıp çalışmadığım takip etmek amacıyla performansının ölçülmesine ihtiyaç vardır. îdeal performans ölçümü, bir yandan gerçekleştirilen faaliyetler hakkında geri besleme sağlarken, diğer yandan işletmelere, potansiyel problemler hakkında bilgi vermekte, problemler oluşmadan tedbirlerin alınması sağlamaktadır. Performans ölçümü yardımıyla, işletmeler stratejilerini gözden geçirme ve bu doğrultuda gerekli değişiklikleri yapma şansına sahip olmaktadırlar. Bu şekilde işletme süreçleri etkin bir şekilde yönetilebilmekte ve işletme paydaşlarına maksimum değer sağlanabilme olanağı oluşmaktadır. Tedarik zinciri yönetiminde fonksiyonlara değil, süreçlere odaklanılmaktadır. Tüm iş süreçleri bir bütün olarak görülmektedir. Tedarik zinciri performans ölçümünde dahili iş süreçlerinin yanında, tüm tedarik zinciri boyunca gerçekleşen ve işletme performansım etkileyen faaliyetlerin de performansı ölçülür. Örneğin, bir iş ortağının işletmeye sağladığı mal ve hizmet kalitesi, işletme başarısını etkileyecektir. Bunun yanında, ürürı/hizmet üretildikten sonra müşteriye sağlanan fayda da ölçülmelidir. Başarılı tedarik zinciri performans ölçüm sistemleri, hem finansal hem de finansal olmayan göstergelerden oluşmaktadır. Finansal veriler kontrol amaçlıdır. Oysa, finansal olmayan göstergeler, işletmelerin proaktif davranmalarını sağlamaktadır. Bu çalışmada, ilk bölümde tedarik zinciri yönetimi, uygulamaları, performansı ve performans ölçüm yöntemleri hakkında literatür taraması yapılmıştır. Tedarik zinciri performans ölçümü için kullanılan başlıca yöntemlerden SCOR ve dengelenmiş skorkard üzerinde durulmuştur, ikinci bölümde ise, dengelenmiş skorkard yöntemi uygulanarak, Türkiye'nin en büyük tedarik zincirlerinden biri olan Efes Pilsen Türkiye Bira Grubu için bir performans ölçüm modeli önerilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to increased competition in today's world, business organizations have shifted their focus towards operating more efficiently and more effectively. A smooth flow of all processes, which is essential for supplying customers with the right product, at the right time and at the right price, breeds the need for supply chain management. The supply chain management approach does not view the organization as a single entity but as a chain of interdependent entities, ranging from suppliers to customers. The successful organizations are those that develop abilities in harmony with supply chain strategies, integrate well with customers and organize all internal activities as one. In order to derive maximum value from the supply chain and to maintain its efficiency, its performance should be measured and assessed. Ideal performance measurement provides feedback to organizations on their activities, signals potential problems and ensures that preventive actions are taken beforehand. Through performance measurement, organizations are able to review their strategies and to make changes whenever necessary. As a result, processes can be managed efficiently and maximum value can be provided to the stakeholders of the organization. The main focus in supply chain management is on processes not on functions. All processes are viewed as a whole. Including the performance of internal processes, the performances of all activities along the supply chain, which affect the performance of the organization, are taken into account in supply chain performance measurement. For example, the quality of a product/service supplied by a business partner will have an impact on the success of the organization. In a similar fashion, the value created for the customer with the final product/service must also be measured. Successful supply chain measurement systems consist of both financial and non-financial measures. While financial data are used to maintain control, non-financial data are used to ensure that organizations behave proactively. The first section of this study provides a literature review on supply chain management approach, its practices, its performance and performance measurement methods. The two major supply chain performance measurement methods emphasized here are the SCOR and the balanced scorecard. The second section attempts at providing a performance measurement model for one of the biggest supply chains in Turkey, Efes Pilsen Turkish Brewery Group, via applying the balanced scorecard method. vm