Jandarma Genel Komutanlığında iş stresi ve iş doyumu
Job stress and job satisfaction at the Gendarmerie General Command
  1. Tez No: 814550
  2. Yazar: MEHMET KAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN HİSLİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırma, Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı, Jandarma Okullar Komutanlığı ve Jandarma İç Güvenlik Birliklerinde görev yapan subay, astsubay ve uzman çavuşların iş doyumu, stres belirtileri, strese yatkınlık ve stres faktörleri açısından genel durumunu tespit etmek ve yaş, rütbe, tecrübe, medeni durum, eşlerin çalışma durumu, çocuk durumu ve sağlık durumu değişkenlerinin bu faktörler üzerinde etkisinin bulunup bulunmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı, Jandarma Okullar Komutanlığı ve Jandarma İç Güvenlik Birliklerinde görev yapan 503 subay, astsubay ve uzman jandarma çavuş üzerinde uygulanmıştır. Araştırmada , bağımsız değişkenlere ilişkin bilgileri içeren ve 15 sorudan oluşan kişisel bilgi formu, 86 sorudan oluşan Askeri Ortamlarda Stres Yaratan Faktörler Ölçeği, 53 sorudan oluşan Kısa Semptom Envanteri, 32 sorudan oluşan İş Doyumu Ölçeği ve 20 sorudan oluşan Strese Yatkınlık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre personelin stres belirtileri, strese yatkınlıkları ve iş yeri stres algısının yüksek, iş doyumunun düşük olduğu görülmüştür. En sık görülen stres belirtisinin hostilite, algılanan iş yeri stres faktörünün iş yükü; en az doyum alınan boyutun da ücret olduğu gözlenmiştir. Rütbe, görev yeri ve sağlık durumunun iş doyumunu, stres belirtilerini ve iş yerinde algılanan stres faktörlerini etkilediği görülmüştür. İşten en fazla doyumu subayların aldığı; subayların stres belirtilerinin ve stres algılarının da uzman jandarma çavuş ve astsubaylardan daha düşük olduğu görülmüştür. En düşük stres belirtisi ve stres algısının Jandarma Genel Komutanlığı Karargahında görev yapan personelde bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is done in order to determine general situations of officers, non-commissioned officers and special sergeants, working in General Command of The Gendarmerie Headquarter, Command of The Gendarmerie Schools and Internal Security Units in terms of job satisfaction, stress symptoms, stress vulnerability and stress factors. It also identifies whether variables like age, rank, experience, marital status, occupational status of wife, having children and health have effect on these factors. This research is applied to 503 officers, non-commissioned officers and special sergeants, working in General Command of The Gendarmerie Headquarter, Command of The Gendarmerie Schools and Internal Security Units . In the research, a personal information form consist of 15 questions relating to independent variables, Stress Factors in Military Scale consist of 86 questions, Job Satisfaction Scale consist of 32 questions, Brief Symptom Inventory consist of 53 questions and Stress Vulnerability Scale consist of 20 questions, are used. According to the results, it is seen that stress symptoms, stress vulnerability and perceived job stress factors of the personnel are high but job satisfaction is low. It is also realised that the most frequent stress symptom is hostility, perceived job stress factor is work load; the factor giving the least satisfaction is salary. It is seen that rank, working place and health affects job satisfaction, stress symptoms and perceived job stress factors. According to the results, officers are having the most satisfaction from their jobs; and their stress symptoms and perceived job stress factors are lower than special sergeants and non-commissioned officers. It is found that personnel, working in General Command of The Gendarmerie Headquarter, have the least stress symptoms and perceived stress.