Bir meslek yüksek okulunda yabancı dil öğretiminde anadil kullanımı
Mother-tongue usage in foreign language teaching at a vocational school
  1. Tez No: 161510
  2. Yazar: ERTUĞRUL TORBA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA BARTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Temel düzeyde yabancı dil öğretiminde, sınıftaki katılımcıların anadili hangi oranda ve hangi işlevlerin yerine getirilmesinde kullandığı, Balıkesir'deki Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulunda yüksek lisans tezi olarak yapılan çalışmada araştırılmıştır. Çalışma, İngilizce öğretmeni olan araştırmacının kendisi ile dört sınıftan 119 öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Her biri elli dakikalık toplam sekiz derste teyple ses kaydı yapılmış ve konuşmalar yazılı metne dönüştürülmüştür. Metinlerin incelenmesiyle, anadil kullanım oranları ve işlevleriyle ilgili nicel ve nitel verilere ulaşılmıştır. Katılımcıların araştırma konusuyla ilgili düşünceleri bir sormaca yoluyla belirlenmiştir. Tüm veriler yorumlamacı bir yaklaşımla çözümlenmiştir. Anadilin, sınıf içi söylemin %15,48'ini oluşturduğu ve çoğunlukla, öğretim ve öğrenim amaçlarına uygun olarak çeşitli işlevleri yerine getirmek amacıyla kullanıldığı bulunmuştur. Bu oranın %59,18'inin öğretmen, %40,82'sinin ise öğrenci-kaynaklı olduğu bulunmuştur. Öğretmen-kaynaklı anadil kullanım işlevleri ile bu işlevlerin öğretmen-kaynaklı anadil kullanımına oranları şöyledir: a) Dilbilgisi öğretimi (%37,2), b) sözcük ve deyimlerin öğretilmesi (%23,1), c) öğrenme ve anlamanın gerçekleşmesini denetleme (%21,1), d) yönetsel amaçlı kullanım (%12,3) ve e) duygusal tepkilerin ifade edilmesi (%6,3)- Öğrenci-kaynakh anadil kullanım işlevleri ile bu işlevlerin öğrenci- kaynakh anadil kullanımına oranları ise şöyledir: a) Öğretmenin anadildeki soru ve tepkilerine yanıt verme (%39,9), b) iletişimsel amaçlarla kullanım (%31,9), c) anladığını veya bildiğini gösterme (%17,7) ve d) bilgi edinme ve onaylatma (%10,5). Olması arzulanan anadil kullanım oranı ile ilgili olarak, öğrencilerle öğretmenin tercihleri arasında önemli bir fark bulunmakla birlikte (sırasıyla %37,19 ve %5), ses kaydı çözümlemeleri, uygulamada katılımcıların bir orta noktada uzlaştıklarını (% 15,48) göstermiştir. Çalışma, yapılan etkinlik tipinin, uygulanan izlence ile ölçme- değerlendirme sisteminin yapısının ve öğrencilerin erek dildeki edinç düzeylerinin anadil kullanımını etkileyen önemli değişkenler olduğunu göstermiştir. Çalışmada, anadil kullanımının etkileşim yoluyla başka anadil kullanımlarını tetikleyebildiği ve kimi zaman dikkatsiz ve plansız kullanımın da yaşandığı görülmüştür. Bununla birlikte, çalışma aynı zamanda, uygulanan yapısal izlenceye rağmen, iletişimsel yaklaşımın aynı anadili konuşan öğrencilerden oluşan kalabalık sınıflarda da uygulanabildiğini ve“makul”sayılabilecek ölçüde anadil kullanımının olanaklı olduğunu da göstermiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The amount and functions of mother-tongue usage by the participants in the foreign language classrooms at the beginner's level was studied in Land Forces NCO Vocational School in Balıkesir, Turkey. As an M.A. thesis, this study was conducted with the participation of an English teacher, the researcher himself, and 119 students from his four classes. A total of eight fifty-minute lessons were audio-taped and transcribed. The analysis of the transcripts revealed both quantitative and qualitative data concerning mother-tongue usage and its functions. The opinions of the participants about the research topic were discovered through analyzing the questionnaires responded by them. All the data was analyzed with an interpretive approach. It was found that mother-tongue constituted 15.48% of all classroom discourse and was used for various functions, which are mostly appropriate in terms of teaching and learning purposes. 59.18% of this amount was originated by the teacher and 40.82% by the students. The functions of the teacher's mother-tongue usage and their percentages are as follows: a) Teaching grammar (37.2%), b) teaching lexical items (23.1%), c) checking comprehension and learning (21.1%), d) managerial purposes (12.3%), and e) expressing emotional reactions (6.3%). The functions of the students' mother-tongue usage and their percentages are as follows: a) Reacting to the teacher's questions and reactions in the mother-tongue (39.9%), b) communicative purposes (31.9%), c) showing comprehension or knowing an item (17.7%), and d) requesting for information and confirming (10.5%). Though the preferences of the students and the teacher regarding the desirable amount of mother-tongue usage differ significantly (37.19% and 5% respectively), analyses of the transcripts revealed that the participants actually reached a compromise (15.48%) in practice. The study revealed that the type of the activity, the characteristics of the syllabus and testing and evaluation, and the students' level of competence in the foreign language were important variables impacting upon mother-tongue usage. In the study, it was also found that mother-tongue usage could trigger other mother tongue uses through interaction. Some unplanned uses lacking careful consideration were also observed. Nonetheless, the study also revealed that despite a structural syllabus, the communicative approach could be used in crowded monolingual classrooms and that a judicious amount of mother-tongue usage is feasible. VII