Etkin piyasalar kuramı ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) zayıf formda etkinliğinin test edilmesi
Efficient market theory and testing the weak-form efficency of the İstanbul Stock Market (ISM)
  1. Tez No: 228666
  2. Yazar: MUTLU EKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, İşletme, Econometrics, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Etkin piyasalar kuramı, rassal bir biçimde piyasaya ulaşan bilgilerin menkul kıymet fiyatlarına da rassal bir biçimde, tümüyle ve anında yansıdığı önermesi üzerine kuruludur. Etkin piyasalar kuramına göre, etkin bir piyasada herhangi bir bilgiyi kullanarak normal üstü bir getiri elde edilemeyecektir. Etkin piyasalar kuramı, piyasa fiyatlarına etki edecek bilgilere göre üç gruba ayrılmaktadır. Bu etkinliklerin birincisi piyasa fiyatlarının, geçmiş fiyat bilgilerini yansıttığı ?zayıf forma etkinlik?, ikincisi kamuya açık tüm bilgilerin yansıdığı ?yarı güçlü formda etkinlik?, üçüncüsü firma içi gizli bilgiler dahil tüm bilgilerin yansıdığı ?güçlü formda etkinlik? olarak oluşturulmuştur.Bu çalışmanın amacı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) Etkin Piyasalar Kuramının (EPK) zayıf formunun geçerli olup olmadığını araştırmaktır. İMKB'nin zayıf formda etkinliğini test etmek için İMKB-50 Endeksi içinden seçilen 38 firma ve 6 Endekse ait 01.01.2001- 31.12.2006 tarihleri kapsama alınmıştır.Araştırmamızda İMKB'nin zayıf formda etkinliğini test etmek için, korelasyon testi, regresyon analizi, run (koşu) testi ve filtre testi uygulanmıştır. Çalışmanın korelasyon testinin ampirik bulgularında ardışık getiriler arasında anlamlı korelasyon katsayıları görülmektedir. Yine regresyon analizi sonuçlarına göre, regresyon denkleminde anlamlı ß katsayıları görülmektedir. Bu durum İMKB'de geçmiş fiyat bilgilerini kullanarak bugünkü veya gelecekteki fiyat tahminleri konusunda bilgi vermektedir. Bu sonuç etkin piyasalar kuramının zayıf formunun İMKB'de etkin olmadığı sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Çalışmada kullanılan run testide, korelasyon ve regresyon analizini destekler sonuçlar ortaya koymuştur. Run testine göre, ardışık getirilerin yönü incelendiğinde trendsel bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Günlük getirilere ilişkin bu trendler tespit edilirse teknik analiz yöntemi uygulanarak, normal üstü getiri elde edinilebilir. Filtre testi bulgularına göre, bazı menkul kıymetlerin filtre verimleri ?satın al elde tut? politikasına göre daha iyi verimlilik sağlamıştır.Sonuç olarak, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) Etkin Piyasalar Kuramı'nın zayıf formunun geçerli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Efficient markets theory is based on the hypothesis that; information which reaches the market randomly is randomly reflected wholly and instantly on the security prices as well. According to the efficient markets theory, it will not be possible to obtain a abnormal income using any information in an efficient market. Efficient markets theory is classified in three groups according to the information likely to affect market prices. First of these efficiencies is formed as the ?weak form efficient? in which market prices reflect the previous price information; the second as ?semi-strong form efficient? in which all public information are reflected and the third as ?strong form efficient? in which all information, including inter-company confidential information, are reflected.The objective of this survey is to investigate whether the weak form of Istanbul Stock Exchange (ISE) Efficient Markets Theory (EPK) is efficient or not. 38 firms were selected among ISE-50 Index and the dates 01.01.2001-31.12.2006 belonging to 6 indices were included in the scope in order to test the weak form efficient of ISE.In our research; correlation test, regression analysis, run test and filter test were applied in order to test the weak form of efficiency of ISE. Significant correlation coefficients are seen between consecutive yields within empiric findings of the survey?s correlation test. Again according to the regression analysis results, significant ? coefficients are seen in the regression equation. This situation gives information about current or future price estimates using the previous price information of ISE. This result puts forth the consequence that the weak form of efficient markets theory is not valid at ISE. The run test used in the survey exhibited results which support correlation and regression analysis as well. Upon examination of the consecutive yields? direction, it was found out that there was a trend relation according to the run test. If these trends related to daily yields are determined, abnormal yield can be earned by applying technical analysis method. According to filter test findings, the filter efficiencies of some securities have provided better efficiency compared to ?buy and hold? policy.Consequently, it was found out that the efficient markets theory of Istanbul Stock Exchange (ISE) is not efficient.