Weak-form efficiency tests in İstanbul Stock Exchange by using moving a verages techniques
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın zayıf etkinliğinin hareketli ortalamalar yöntemiyle ölçülmesi
- Tez No: 87148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR MURADOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASININ ZAYIF ETKİNLİĞİNİN HAREKETLİ ORTALAMALAR YÖNTEMİYLE ÖLÇÜLMESİ Serkan Yılmaz Yüksek Lisans Tezi, İşletme Enstitüsü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Gülnur Muradoğlu Bu çalışma İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın zayıf etkinliğini bilgisayar destekli rastsal portfolio oluşturarak ve hareketli ortalamalar metodunu bu portfoliolar üzerinde deneyerek test etmektedir. Her bir portfolioya hareketli ortalamala yöntemi 1/1/1988-30/9/1995 tarihleri arasında uygulanmıştır. Son olarak, t oranları kullanılarak,hareketli ortalama-portfolio stratejisinin getirişi, portfolioyu dönem başında alıp dönem sonuna kadar tutmanın getireceği getiriyle karşılaştırmıştır. Yapılan analizler, istatiksel sınırlar içerisinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın zayıf olarak etkin olmadığını ortaya koymuştur. Belirlenen stratejilerin getirilen, portfolionun sadece elde tutulmasıyla elde edilen getirilerden istatiksel anlamlı olarak daha fazla olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WEAK-FORM EFFICIENCY TESTS IN İSTANBUL STOCK EXCHANGE BY USING MOVING AVERAGES TECHNIQUES H.Serkan Yılmaz M.B.A. Supervisor Assoc. Prof. Gülnur Muradoğlu January 1996 This study tests the weak-form efficiency in İstanbul Stock Exchange by forming portfolios of randomly selected stocks and applying moving averages methodology on these portfolios. Differing moving average rules are applied on random portfolios for the time period 1/1/1988-30/9/1995. Finally, returns of the selected strategies are compared with naive buy hold policy by computing excess returns and t ratios. This study shows that İstanbul Stock Exchange is not weak-form efficient. The returns of certain strategies brought returns significantly higher than the naive buy-hold policy.