Görme engelliler için konut iç mekanları ve donatı elemanlarının tasarım ve biçimlenişi
Housing design and configuration of interior localities and equipment elements for the visually challenged
  1. Tez No: 161570
  2. Yazar: BETÜL BİLGE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MÜGE BOZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
11 ÖZET Tez çalışmasında, tamamen görmeyen kişilerin bağımsız hareket edebilmeleri ve başkalarına ihtiyaç duymadan yaşamalarım sürdürebilmeleri için gerekli olan kriterler tüm boyutları ile incelenmiştir. Ortaya konan ihtiyaçlar ve engelleyici nitelik taşıyan öğeler, konut içi mekan oluşumları ve donatı elemanları boyutunda incelenmiştir. Taşıması gereken özellikler ve düzenleme ilkeleri açısından değerlendirilmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, görme engelliliğin tanımı yapılmış ve yapılan sınıflandırmalar incelenmiştir. Görme engelli kişilerin içinde bulundukları durum ortaya konmuştur. ikinci bölümde, görme gücünün önemi ve görme kaybında, diğer duyuların işleyişleri incelenmiştir. Görme engelli kişilerin, diğer duyu organları ile çevrelerini ve nesneleri nasıl algıladıkları konusunda bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümde, görme engelli kişilerin bağımsız hareket ve yönelimi gerçekleştirebilmeleri için gerekli olan rehabilitasyon hizmet programlan ve teknikler açıklanmış, gereklilikler ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde, algılamanın tanımı yapılmış ve sağlıklı bir görüşe sahip olan kişiler ile görme gücü olmayan kişiler arasındaki algılama farklılıkları ortaya konmuştur. Görmeyen kişilerde ortay çıkan engel algısı ve oluşan bilişsel şemalar incelenmiştir. Beşinci bölümde, mekan-insan ilişkisi incelenmiş,“Herkes için tasarım”,“Evrensel tasarım”ve“Ulaşılabilir mekanlar”açıklanmıştır. Konut kavramı tanımlanmıştır. Konut tasarımının evrensel, erişilebilir, hareket imkanını kısıtlamadan,“herkes için konut”kavramım kapsayacak nitelikte olması için yapılanm“Ball model”ve“Evrensel konut”proje çalışmaları açıklanmıştır. Konutun engelli ve görme engelli kişiler açısından anlamı ortaya konmuştur. Görme engelliler için konut içi tasarım ve biçimlenmeye yönelik öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, all the dimensions of the criteria for the independent movement and self-sufficient living standards of the blind have been studied. The needs put forward and the factors acting as barriers have been studied within the dimension of interior space formation and accessories. The necessary characteristics of the space and accessories have been evaluated on the basis of design principles. The study consists of five parts. In the first part, the concept of blindness has been defined and the different classifications have been examined. The status of the blind people has been described. In the second part, the significance of eye sight and the functioning of other senses in case of loss of sight have been examined. Information has been presented related with the perception of the blind, of the enviroment and objects with the help of other senses. In the third part, the rehabilitation and assistance programs and techniques needed for the realization of independent movement and orientation have been explained, and the necessity of such programs has been emphasized. In the fourth part, perception has been defined and the difference in perception of people with healty eyesight and those lacking it has been described. The barrier perception of the blind and the cognitive maps formed have been examined. In the fifth part, the human being and the space relationship has been examined. The concepts of“design for all”,“universal design”and“available spaces”have been explained. The concept of housing has been defined. The“ball model”and“universal design in housing”project studies which were carried outwith the concern for housing design to be universal as well as available without limiting the ability to move and encompassing the concept of“housing for all”, have been examined. The meaning of housing for blind individuals has been explained. Suggestions for the interior design and configuration of housing for the blind have been made.