Yabancı dil yazma öğretiminde eleştirel düşünme becerilerinin kullanımının başarıya etkisi
The effect of using critical thinking skills on success in teaching writing in a foreign language
- Tez No: 161578
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET ŞEN KAYA, Ebru. Yabancı Dil Yazma Öğretiminde Eleştirel Düşünme Becerilerinin Kullanımının Başarıya Etkisi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu araştırmada yabancı dilde yazma programı içinde eleştirel düşünme becerileri kullanımının öğrencilerin yabancı dilde yazma becerilerinin geliştirilmesindeki başarısı incelenmiştir. Bu amaçla, (1) eleştirel düşünme becerileri ve geleneksel yaklaşım ile yabancı dilde yazma becerilerinin geliştirilmesi modelinin uygulandığı deney grubu ve geleneksel yaklaşımın uygulandığı kontrol grubu arasındaki genel akademik başarı farkı, (2) eleştirel düşünme becerileri ve geleneksel yaklaşım ile yabancı dilde yazma becerilerinin geliştirilmesi modelinin uygulandığı deney grubu ve geleneksel yaklaşımın uygulandığı kontrol grubu arasındaki kelime bilgisi başarı farkı, (3) eleştirel düşünme becerileri ve geleneksel yaklaşım ile yabancı dilde yazma becerilerinin geliştirilmesi modelinin uygulandığı deney grubu ve geleneksel yaklaşımın uygulandığı kontrol grubu arasındaki içerik ve organizasyon başarı farkı, (4) eleştirel düşünme becerileri ve geleneksel yaklaşım ile yabancı dilde yazma becerilerinin geliştirilmesi modelinin uygulandığı deney grubu ve geleneksel yaklaşımın uygulandığı kontrol grubu arasındaki dil kullanımı başarı farkı hesaplanmıştır. Araştırma ortalamaları aynı ve ön sınav t- testi sonucunda 0,05 düzeyinde manidar bir fark görülmeyen iki hazırlık sınıfıyla, toplam 40 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Veriler, okulun ölçme değerlendirme bölümünde görev yapan öğretim elemanları tarafından geliştirilen 'dereceli puanlama ölçeği' ile toplanmıştır. Öğrencilerin yazma programında akademik başarılarının belirlenmesi için 2003-2004 öğretim yılı ikinci döneminde uygulanan son sınavda (progress test 7) yazma becerilerini gösterdikleri bölümden aldıkları puanlar kullanılmış, ortalamalarının anlamlı olup olmadığı t- testi kullanılarak belirlenmiştir.VI Eleştirel düşünme becerilerini kullanarak yabancı dilde yazdıkları yazıları değerlendirmek amacıyla geliştirilen dereceli puanlama ölçeğinin kapsam geçerliği uzman görüşleri alınarak güvenirliği ise puanlayıcı güvenirliği ile hesaplanmıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: 1. Eleştirel düşünme becerileri ve geleneksel yaklaşım ile yabancı dilde yazma becerilerinin geliştirilmesi modelinin uygulandığı deney grubunun son sınav not ortalamaları, geleneksel yaklaşımın uygulandığı kontrol grubunun not ortalamalarından daha yüksektir. 2. Eleştirel düşünme becerileri ve geleneksel yaklaşım ile yabancı dilde yazma becerilerinin geliştirilmesi modelinin uygulandığı deney grubundaki öğrencilerin son sınav kelime bilgisi puan ortalamaları, geleneksel yaklaşımın uygulandığı kontrol grubundaki öğrencilerin ortalamalarından yüksektir. 3. Eleştirel düşünme becerileri ve geleneksel yaklaşım ile yabancı dilde yazma becerilerinin geliştirilmesi modelinin uygulandığı deney grubundaki öğrencilerin son sınav içerik ve organizasyon puan ortalamaları, geleneksel yaklaşımın uygulandığı kontrol grubundaki öğrencilerin ortalamalarından yüksektir. 4. Eleştirel düşünme becerileri ve geleneksel yaklaşım ile yabancı dilde yazma becerilerinin geliştirilmesi modelinin uygulandığı deney grubundaki öğrencilerin son sınav dil kullanımı puan ortalamaları, geleneksel yaklaşımın uygulandığı kontrol grubundaki öğrencilerin ortalamalarından yüksektir. Anahtar Sözcükler eleştirel düşünme, eleştirel düşünme becerileri, yazma becerisi.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT ŞENKAYA, Ebru. The Effect Of Using Critical Thinking Skills On Success In Teaching Writing In A Foreign Language, M.A. Thesis, Ankara, 2005. The aim of this research is to study the effects of using critical thinking skills on developing writing skills of students learning a foreign language. This research examined (1) academic success difference between the class which used critical thinking skills for developing writing skills in a foreign language and the one which used only traditional approach for developing writing skills in a foreign language, (2) the success difference of the students in vocabulary in the class which used critical thinking skills for developing writing skills in a foreign language and the class which used only traditional approach, (3) the success difference of the students in organization and content in the class which used critical thinking skills for developing writing skills in a foreign language and the class which used only traditional approach, (4) the success difference of the students in language use in the class which used critical thinking skills for developing writing skills in a foreign language and the class which used only traditional approach. The research was conducted with 40 students from two preparatory classes whose averages were the same. The data were collected through 'rating scale' developed by the teachers employed in Testing and Evaluation Department of the school. In order to identify the academic success of the students in writing lessons the grades obtained from the post test (progress test 7) which was applied in the second term of 2003-2004 academic year were used. T- test was used to identify the significance of academic success difference. The content validity of the rating scale which was developed to assess the writings produced using critical thinking skills was calculated by the experts in this field.vuı Findings of the study could be summarized as below: 1. There is a significant difference between the success of the class which used critical thinking skills for developing writing skills in a foreign language and the one which used only traditional approach for developing writing skills in a foreign language. 2. There is a significant difference between the grades received from the vocabulary section by the students in the class which used critical thinking skills for developing writing skills in a foreign language and the class which used only traditional approach. 3. There is a significant difference between the grades received from the organization and content section by the students in the class which used critical thinking skills for developing writing skills in a foreign language and the class which used only traditional approach. 4. There is a significant difference between the grades received from the language use section by the students in the class which used critical thinking skills for developing writing skills in a foreign language and the class which used only traditional approach. Key Words critical thinking, critical thinking skills, writing skill