Tedarik zinciri yönetimi ve performansını etkileyen faktörler
Factors that affect supply chain management and performance
  1. Tez No: 161618
  2. Yazar: SELDA ULUKÖYLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
IV ÖZET Günümüzde yönetim sistemlerindeki değişmelerle birlikte ortaya çıkan sorunların başında, yapılan işlerin genişletilmiş bir teşebbüs olarak yönetilmemesi, firma çerçevesi içerisindeki fonksiyonların bir bütün olarak görülmemesi gelmektedir. Artan ve değişen rekabet koşullarının sonucu olarak, işletmeler sadece işletme içerisindeki faaliyetlerle ilgilenmekle kalmamakta, üyesi oldukları tedarik zincirindeki diğer işletmelerin faaliyetleriyle de ilgilenmektedirler. Rekabet artık ağlar arasında gerçekleşmektedir. Rekabetin firmalar arası olmaktan çıkıp tedarik zincirleri arasında olması Tedarik Zinciri Yönetimi uygulamalarına kritik görevler yüklemektedir. Tedarik zincirinin etkin olarak yönetilmesi işletmelerin rekabet avantajı sağlamalarında önemli bir fırsat olarak görülmektedir. Tedarik zincirinin etkin yönetimi yöneticilere işlerini daha iyi, daha hızlı ve daha ucuza yapma gibi rekabet avantajları sağlamaktadır. Tedarik zincirinin daha etkin yönetimi için tedarik zinciri performansını etkileyen her bir faktörün önemi büyüktür. Bu çalışmada tedarik zinciri performansını etkileyen faktörler incelenmektedir. Tez, altı bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde; konuya genel bir giriş yapılmıştır. İkinci bölüm, tedarik zinciri yönetimi ve performansıyla ilgili temel kavramların açıklandığı bölümdür. Tedarik zinciri yönetimi uygulamaları ve bu uygulamaların şirketlerin performanslarına olan etkileri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde tedarik zinciri performans ölçüleriyle ilgili literatüre yer verilmiş olup bu çalışmada kullanılan performans ölçüleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, tedarik zinciri performansını etkileyen faktörler ele alınıp bu faktörler teker teker açıklanmıştır. Beşinci bölüm anket uygulamasıyla ilgili olup anket ölçeklerinin oluşturulması, örneklem özellikleri, güvenilirlik ve faktör analizleri, hipotez testleri ve analizleri ile analiz sonucu oluşan bulguların yorumlanması ve tartışma bölümlerini içermektedir. Son bölüm olan altıncı bölümde ise analizler sonucu elde edilen bulgular ışığında çalışmadan çıkarılan sonuçlar değerlendirilip yöneticilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main issues that evolved with changes in today's management systems, are; not managing the business as an expanded enterprise and not considering the functions within the company as parts of a whole. As a result of increased and erratic competition conditions, companies are not only concerned of their business within the company but also of other companies that are part of their supply chain. Therefore, competition progressively increases among the supply chains. As competition happens between supply chains rather than companies themselves, Supply Chain Management practices become more critical on the way to success. An effective management of supply chain is believed to be the key to better competition against other companies. This effective management offers certain advantages to managers such as improvement in their businesses, speed and cost cutting. For more effective management of the supply chain, each and every factor that has an influence on supply chain performance is critical. This study analyzes these factors in detail. This thesis consists of six sections. In the first section, an introduction to the subject has been made. Explanation of basic concepts such as management and performance of supply chain is covered in the second section. Practices of supply chain management and the effect of these practices on the performance of companies is also covered in this section. Third section is dedicated to the literature review of measures of this performance and the ones used in this study. The factors that influence the performance of supply chain and their analysis is covered in section four. Fifth section is for the survey performed for this study and includes generating the measures of the survey, sampling properties, reliability and factor analysis, hypothesis tests and their analysis and the interpretation and discussion of the results of this analysis. In the sixth and last section, based on the finding of this study, conclusions are drawn, which is followed by recommendations. vV*