Yalın ve yeşil tedarik zinciri yönetimine ilişkin bir araştırma
A research on lean and green supply chain managament
- Tez No: 314761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
1980'li yıllardan itibaren verimlilik ve rekabet edebilirlik işletmeler için daha önemli hale gelmiştir. Bununla birlikte doğal kaynakların korunması ve çevresel sürdürülebilirlik konusu insanoğlunun gündemini daha fazla meşgul eder olmuştur. İşletmeler sosyal sorumlulukların önemini fark etmiş ve yalın uygulamalara yönelmiştir. Yeşil tedarik zinciri, ham maddeden nihai ürüne ileriye ve tersine lojistik faaliyetlerini kapsamaktadır. Yeşil tasarım, yeşil üretim, yeşil dağıtım, yeşil satın alma ve tersine lojistik faaliyetleri bir konsept olarak yeşil tedarik zinciri içinde yer almaktadır. Yeşil tedarik zinciri yönetimi, işletmelere kaynaklarını optimum kullanma imkanı verdiği gibi doğal kaynakların korunmasına da hizmet etmektedir.Tezin amacı, işletmelerin çevresel performansını etkileyen faktörleri ve aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla Marmara Bölgesinde tespit edilen 100 firmaya anket ulaştırılmıştır, bu firmalardan 63 adedi anket çalışmasını yanıtlamıştır. Anket yüz yüze ve web üzerinden gerçekleştirilmiştir.Yapılan anket çalışması sonucu çevresel performansın, çevresel yönetim sistemi ile olan öncelik ilişkisi, çevresel yönetim sistemini etkileyen diğer faktörler tanımlanmıştır. Ayrıca firma büyüklüğü ve faaliyet yılı gibi örneklem özellikleri incelenmiştir. Üst yönetim desteğinin, çevresel yönetim sistemini, çevresel yönetim sisteminin de çevresel performansı öncelikli etkilediği tespit edilmiştir. Tez çalışmasında ayrıca yalın ve yeşil tedarik zinciri ve bileşenleri incelenmiş, kavramın tarihsel gelişimi, literatür araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
From 80?s, humankind is caring more about protecting the natural resources and environmental maintainability. For the companies, the awareness of the common and social responsibilities has been increased. Companies have realized the importance of social responsibilities and headed towards the lean applications. The green supplyment chain contains logistic activities from raw material to final product forwards and backwards. Green design, green production, green distribution, green purchasing and the backwards logistic activities are placed in green supplyment chain as a concept. The opportunity of using their resources ideally has given to the companies by the management of the green supplyment chain. And also it services to protecting the natural resources.Goal of this thesis, examine the factors that effect on the environmental performance of companies and the relationship between them. With this purpose, surveys have delivered to 100 companies in Marmara Region, from these, 63 companies have replied to this survey study. Surveys have made face to face and also on the web.As a result of this survey study, priority relationship between the environmental performance and environmental management system, also the other factors which effects the environmental management system have identified. Besides, such as company size and activity year of the sample have examined. It is understood that senior management support is effected on environmental management system, and the environmental management system is effected on environmental performance primarily. Lean and green supply chain and its components have examined in this thesis study, literature research and the historical development of this concept have been made.