İlköğretim 6. sınıf fen bilgisi dersinde uygulanan bellek destekleyici stratejilerin (anahtar sözcük yöntemi) öğrencilerin erişi ve tutumlarına etkisi
Affect of the mnemonics (keyword method) in 6th class science lesson on students' achievements and their attitudes
  1. Tez No: 161729
  2. Yazar: GÜNGÖR KESKİNKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
VIII ÖZET Bu araştırmanın amacı, İlköğretim 6. Sınıf Fen Bilgisi Dersinde Bellek Destekleyici Anahtar Sözcük Yönteminin, öğrencilerin erişi ve tutumlarına olan etkisini belirlemektir. Araştırma Konya ilinde bulunan Mareşal Mustafa Kemal İlköğretim Okulunda yapılmıştır. Kontrol gruplu öntest-sontest deseninin kullanıldığı çalışmada, ilköğretim 6. sınıf düzeyinde iki sınıf deney ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında kullanılmak üzere bir basan testi geliştirilmiştir. Ayrıca Baykul( 1 990) tarafından geliştirilen bir tutum ölçeği kullanılmıştır. Denel işlem, deney ve kontrol gruplarına basan ve tutum ön testi uygulanması ile başlamıştır. Bundan sonra deney grubuna bellek destekleyici anahtar sözcük yöntemi ile öğretim yapılırken, kontrol grubuna geleneksel öğretim uygulanmıştır. Öğretim sonunda her iki gruba basan ve tutum sontesti uygulanmıştır. Verilerin analiz edilmesinde t testi kullanılmış ve SPSS programından yararlanılmıştır. Araştırma sonunda bellek destekleyici anahtar sözcük yöntemi kullanılan gruptaki öğrencilerin bilgi, kavrama ve toplam düzeyde geleneksel öğretimin uygulandığı öğrencilere göre daha yüksek bir erişi elde ettikleri görülmüştür. Bellek destekleyici anahtar sözcük yönteminin uygulandığı grup ile geleneksel öğretimin uygulandığı grup arasında tutum puanlan açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to define the affect of Keyword Mnemonics in 6th class Science Lesson on the students' achievements and their attitudes.The research was carried out in the 6th classes of Mareşal Mustafa Kemal Primary School pretest- protest design with control groups was used and two groups were taken as control groups. Two achievement tests were developed to gather the data. Also an attitude scale developed by Baykul (1990) was used. Treatment started with the aplication of achievenment and attitude pretests to the experiment and control groups. Afterwards, while keyword mnemonics were used for the experiment groups, traditional method was used for the control groups during the courses. At the end of the courses the achievement and attitude protest was aplied to each group, t test was used to analyse the data. At the end of the research it is seen that the students who were trained by using the key word mnemonics have higher achievements than the ones trained by using the traditional method. A significant difference was not found between the control group and the experiment group in terms of attitude points.