İlköğretim 6. sınıf fen bilgisi dersinde uygulanan bilgisayar destekli öğretim yönteminin öğrencilerin başarı, tutum ve öğrenilenlerin kalıcılığına etkisi
The effect of computer-assisted teaching method applied in science lessons in the sixth year of primary schools on the success of the students, on their attitude and the permanence of the things learnt
  1. Tez No: 153973
  2. Yazar: ABDULKADİR ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RENAN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZÎ İLKÖĞRETİM 6. SINIF FEN BİLGİSİ DERSİNDE UYGULANAN BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÖĞRETİM YÖNTEMİNİN ÖĞRENCİLERİN BAŞARI, TUTUM VE ÖĞRENİLENLERİN KALICILIĞINA ETKİSİ Abdulkadir ÖZKAYA Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İlköğretim Anabilim Dalı Fen Bilgisi Öğretmenliği Programı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Renan ŞEKER 2004, 70 Sayfa Jüri: Prof. Dr. Halil ARDAHAN Yrd. Doç. Dr. M. Ali KAYA Yrd. Doç. Dr. Renan ŞEKER Bu çalışma; fen bilgisi derslerinin bilgisayar destekli öğretim (BDÖ) yöntemiyle anlatılmasının öğrencilerin; başarıları, bu derse karşı tutumları ve öğrenilenleri hatırlama düzeyleri üzerinde etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Evreni, Konya il merkezinde bulunan ilköğretim okulları; örneklemini, Karma İlköğretim Okulu'nun 6. sınıflarının oluşturduğu çalışma; öntest-sontest, bir deney- bir kontrol deneme modeli desenine göre yürütülmüştür.Çalışmada, 6. sınıflarda 10 hafta süreyle okutulan;“Vücudumda neler var? Çevremizi nasıl algılıyoruz”ünitesi kontrol grubuna geleneksel anlatım yöntemiyle anlatılırken, deneme grubuna, bu konu ile ilgili olarak hazırlanan eğitim yazılımından yararlanılarak bilgisayar desteği ile anlatılmıştır. Öğrencilerin basan düzeylerinin belirlenmesinde güvenilirlik katsayısı a=0,6607 olan ve 30 sorudan oluşan testten yararlanılmıştır. Ayrıca fen bilgisine yönelik tutumlarının belirlenmesinde 20 maddelik tutum ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırmada; öğrencilerin deneme sonundaki basan testi ve ders anlatımının bitmesinden 6 hafta sonra uygulanan hatırlama testinden aldıkları puanlan ile fen bilgisine ilişkin tutumları bağımlı değişken, uygulanan öğretim yöntemi ise bağımsız değişken olarak ele alınmıştır. Araştırma sonucu elde edilen basan düzeyi ile ilgili veriler, SPSS paket programından yararlanılarak, bağımsız gruplar t-testi analizi ile fen bilgisine karşı tutumlarla ilgili veriler ise Ancova ve bağımsız gruplar t-testi analiz modeliyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda belirlenen basan puanlan ve fen bilgisine karşı tutumları bakımından gruplar arasında herhangi bir farklılığa rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF COMPUTER- ASSISTED TEACHING METHOD APPLIED IN SCIENCE LESSONS IN THE SKTH YEAR OF PRIMARY SCHOOLS ON THE SUCCESS OF THE STUDENTS, ON THEIR ATTITUDE AND THE PERMANENCE OF THE THINGS LEARNT Abdulkadir ÖZKAYA Selçuk University The Main Principle of Primary School Teaching Science Teaching Program Supervisor: Yrd.Doç.Dr. Renan ŞEKER 2004, 70 Page Jury: Prof. Dr. Halil ARDAHAN Yrd. Doç. Dr. M. Ali KAYA Yrd. Doç. Dr. Renan ŞEKER This study was carried out in order to find out the effects of computer assisted educational lectures on the performance of students, remembrance of lectures along with the attitude of students towards this subject. Sixth grade of mixed or co educational primary school students were included in this study based on the pretest- endtest, one experiment-one control methods. mWhile the lectures concerning“What is there in my body? How we perceive our environment?”were given through conventional methods in the control group, they were presented in the experimental group by computer assistance. The success rate of the students was evaluated taking the dependent value of a=0,6607 with 30 questions into account. In addition to this, the psychological attitude of students for the science education was evaluated with 20 questions. Dependent variables of success rate at the end of the experiment, 6 week- follow-up-remembrance test and attitude towards sciences education were evaluated based on the independent variable educational methods of conventional and computer assisted educational lectures. The results were analyzed with students' s t test for the success rate of independent groups, and Anova and students' s t test for the psychological attitude of independent groups towards the computer assisted science lectures using SPSS program. No difference was found in the success rate and psychological attitude between the groups.